Jednoduchý a účinný způsob nakládání okurek v sáčku. Hotové jsou už za pár hodin

Nakládané okurky jsou oblíbeným pokrmem mnoha Čechů a několik z nás si je dopřává i v zahraničí na dovolené. V dnešní době se setkáme se stále vylepšujícími se recepty na nakládané okurky, které jsou připravovány v sáčcích a práce je hotova za několik hodin. A co víc, není okolo nich žádná tekutina. Jak je to možné a jak je takto chutně připravit?

Domácí zavařování pojato jiným způsobem

Okurky jsou opravdu oblíbenou zeleninou a řada jedinců si je navíc zavařuje doma. Dají se jíst na různé způsoby (v zeleninovém salátu, na sendviči, v polévce apod.). V hlavní sezóně bývá sklizeň okurek obrovská a v obchodech se prodává za hubičku.

Všichni bychom po nich měli alespoň jednou za čas sáhnout, protože jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje. Dokážou kontrolovat tlak krve, vylučují z těla škodlivé látky, mají protirakovinné účinky, a navíc vám pomohou i s hubnutím. Zajímavostí je, že jejími výhodami a přínosy to nekončí. Tuto zeleninu si jednoduše zavaříte i na zimu sami doma.

Okurky připravované zasucha jsou také chutné

K výrobě okurek bez nálevu budete potřebovat 1 kg okurek, kořen křenu, několik stroužků česneku, snítek kopru, lžíci hořčičných semínek a lžíci soli. Potraviny se nijak neliší od klasických receptur, ale navíc budete potřebovat uzavíratelné sáčky, což je obrovská zvláštnost, protože okurky se zpravidla zavařují v zavařovacích sklenicích společně s nálevem. Omyté okurky s odříznutými špičkami vložte do sáčků. Oloupejte kořen křenu a nakrájejte ho na menší kousky.

Přidejte celý stroužek česneku, snítek kopru, lžíci hořčičného semínka a sůl. Sáček uzavřete tak, aby v něm zbylo co nejméně vzduchu. Obsah protřepejte, aby se sůl a ostatní přísady smísily. Okurky při kontaktu se solí pustí vodu, takže slaný nálev nebude potřeba. Okurky dejte na několik hodin do lednice a poté je vyjměte z obalu a nechte je několik hodin při pokojové teplotě. V tu chvíli budou připraveny ke konzumaci a budete je moci skladovat v ledničce.

Foto: Shutterstock

Pár rad před k lepšímu výsledku

1. Dbejte na velikost okurek

Ať už jste si okurky vypěstovali sami, nasbírali je na samosběru nebo koupili od zemědělce, k přípravě nebo případně k zavaření jsou vhodné menší a tvrdší kousky o velikosti 5 až 10 cm. Větší kusy jsou vhodnější pro rychlé saláty z okurek nebo je lze připravit samostatně jako řezy.

2. Okurky vydrbejte

Pro lepší chuť a dodržování hygieny je zásadní, abyste okurky pořádně umyli. Okurky omývejte opakovaně v několika nachystaných nádobách s vodou. Kromě toho použijete kartáč, pokud jsou okurky stále od hlíny. Z omytých okurek odstraňte všechny stonky!

3. Nezapomeňte na přísady

Obvykle se do nakládaných okurek přidává mrkev, cibule a kopr, včetně květenství. Mrkev a cibuli oloupejte a nakrájejte. Na každou sklenici 2 až 3 kolečka. V případě, že potřebujete experimentovat a máte rádi více vybroušených chutí, můžete přidat pálivou papriku nebo česnek či křen. Na chutě nezapomínejte, jak při chystání pytlíkových okurek, tak při klasickém zavařování.

Foto: Shutterstock, zdroj: Stasherbag, Estoniancuisine