Jednoduchý, funkční a ekologický dům s unikátní motýlovou střechou složili jako skládačku

Jednoduchý, funkční a ekologický dům s unikátní motýlovou střechou složili jako skládačku
Zdroj: archello.com

Když se skupina architektů snažila vyřešit problém s nedostatkem cenově dostupného, ale kvalitního a moderního bydlení v Kolumbii, stálo před nimi hned několik výzev. Modulární dům v Cajicá je exemplární ukázkou toho, že nic není nemožné.

Dům, který plní svou funkci v krajině

Stavební pozemek, na kterém se dům nachází, nepatřil zrovna k ideálním zeleným loukám. Terén je mírně svažitý, přičemž na horním konci hraničí s typickou kolumbijskou džunglí. Z ní proniká na parcelu poměrně velké množství vody, což znemožnilo stavět na klasických základech. Voda tudy sice protéká, ale nezůstává.

Autoři návrhu si s tímto problémem poradili za použití netradiční konstrukce. Dům je z větší části postavený na pilotech, což umožňuje volný odtok přebytečné vody. Konstrukce zároveň vyrovnává rozdíl ve výšce terénu a umožňuje postavení budovy jen v jednom poschodí.

Aby bylo k dispozici dostatek vody na zalévání rozlehlé zahrady, zvolili architekti tzv. motýlovou střechu, která se svažuje směrem dovnitř, přičemž ve středu je umístěn odtok dešťové vody.

Dům je zasazen do svažitého terénu
Zdroj: archello.com

Modulární řešení umožňuje hromadnou výstavbu

Jedním z cílů architektonické kanceláře bylo navrhnout dům, který lze s mírnými obměnami stavět na různých místech. Tím se podstatně snižují náklady ve všech fázích stavby, od projektování až po výrobu jednotlivých stavebních prvků.

Celý dům je tak složený jako skládačka ze čtyř základních částí: prefabrikovaný kovový rám, prosklené stěny, vnitřní zděné jádro a střecha složená ze dvou polovin. Tyto prvky jsou navrženy tak, aby se daly “poskládat” v různých rozměrech podle velikosti a svažitosti pozemku.

Interiér poskytuje veškerý komfort
Zdroj: archello.com

Interiér nabízí nadstandardní řešení

Zatímco vnější část domu je přísně minimalistická a dbá především na funkčnost, interiér nabízí mimořádné využití prostoru. Ten je koneckonců více než velkorysý. Díky obřím proskleným stěnám je také doslova otevřený do krajiny, což umožňuje nejen dostatečné větrání a přísun denního světla, ale také propojení interiéru s exteriérem.

Dům je navržen pro typickou jihoamerickou rodinu- poskytuje zázemí pro velká rodinná setkání, ať už máme na mysli obývací prostor spojený s jídelnou a kuchyní, nebo prostornou krytou terasu.

Zajímavostí jsou potom různé designové detaily, které dávají domu nádech promyšleného luxusu. Bez povšimnutí nezůstane závěsný krb, tělocvična v kamenném přízemí nebo sluneční panely na střeše zajišťující ekologický zdroj energie.

Foto: Iván Ortiz (archello.com).

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.