Jiřiny nestárnou. Vysaďte si je na svou zahradu. Poradíme, jak na to

Jiřiny nestárnou. Vysaďte si je na svou zahradu. Poradíme, jak na to

Přemýšlíte, jakou květinou rozzáříte svou zahradu? Zkuste to s krásnými jiřinami. Jiřiny jsou květiny, které patří do okrasné zahrady. Jedná se o květiny, které doslova nestárnou, bohužel mnozí majitelé zahrad se pěstování jiřin bojí. Pěstování jiřin však není zdaleka tak náročné, jak se mnozí domnívají.

Jiřinám se jinak říká “sluneční květiny”. Pěstovaly se totiž ve slunném Mexiku a v minulosti byly díky svému tvaru považovány za symbol boha Slunce. Nemůžeme se tedy divit, že jiřiny měly navrch před jinými pěstovanými květinami. Do Evropy se však dostaly až na počátku 19. století a od té doby jejich popularita neustále roste. Jak však bylo zmíněno, mnozí se pěstování jiřin bojí. Není se však čeho bát.

Jiřiny nestárnou. Vysaďte si je na svou zahradu. Poradíme, jak na to

Jaké jiřiny můžeme pěstovat?

Při výběru jiřin se rozhodně neukvapujte. Nesahejte po první, která se vám zalíbí. Existuje tolik odrůd a barev! Jaké se pěstují nejčastěji, jaké jiřiny jsou nejoblíbenější? Nejoblíbenější jsou kupodivu jednoduché jiřiny, které dosahují sotva půl metru. Jsou většinou jednobarevné se žlutým, výrazným středem. Milovníci pivoněk ale upřednostňují spíše pivoňkovité odrůdy, jelikož květ se podobá zmiňovaným pivoňkám. Na zahradě společně s pivoňkami tvoří krásné duo, jež se rozlišuje jen zbarvením a tvarem plátků květů.

Jiřiny nestárnou. Vysaďte si je na svou zahradu. Poradíme, jak na to

Čím dál oblíbenější jsou kulovité jiřiny, které mají květ ve tvaru koule, jak již název napovídá. Oblíbené jsou zejména proto, že dlouho vydrží.

Jak jiřiny pěstovat?

Tou hlavní otázkou však je, jak jiřiny pěstovat. V Evropě jsou pro jiřiny vhodné klimatické podmínky, proto se jim zde velice daří. Milují sluníčko, zároveň by měly být chráněny před větrem a před mrazem. O jiřinách však lze říct, že snesou i stinné stanoviště. Zatímco na sluníčku krásně pokvetou, ale nedosáhnou velké výšky, ve stínu zase vyrostou do výšky, ale jejich květy nebudou tak krásné a velké.

Jiřiny nestárnou. Vysaďte si je na svou zahradu. Poradíme, jak na to

Jak již bylo zmíněno, jiřiny je třeba chránit před větrem. Jestli to však není možné, je nutné je pořádně svázat, protože jinak budou jiřiny během větrného dne “vylámány” ze záhonů nebo budou pryč jejich květy, které nejsou zrovna lehké.

Co se týče půdy, není třeba každým rokem měnit jejich stanoviště. Na jednom místě je můžete pěstovat i několik desítek let. Vyhněte se však stanovištím, kde je studená či přemokřená půda.

Foto: Shutterstock.com.

Ivan Blažek

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.