Jiřiny rozzáří nejednu zahradu. Jsou nenáročné a přesto krásné. Jejich pěstování zvládne i začátečník

Foto: Kirill Chernyshev / Shutterstock.com

Přejete si mít kolem domu krásnou, barevnou zahradu? V takovém případě nesázejte na břečťany nebo bylinky, ty vám nerozkvetou do barev duhy. Raději vsaďte na pestrobarevné jiřiny, na které je radost pohledět. Sice se jedná o tradiční květiny, které pěstují tisícovky zahrádkářů, ale pravdou je, že jiřiny mají nesčetně mnoho tváří. Jaký druh si vypěstujete na své zahradě vy?

Foto: Igor Grochev / Shutterstock.com

Jiřiny se dají považovat za klasiku českých zahrad. Našli byste ji vysázenou v mnoha záhonech. Jak ale bylo zmíněno, jiřiny jsou květiny, které mají mnoho podob. Může se tak klidně stát, že vypěstujete takové květy, které na jiných zahradách nejsou k vidění.

I když jsou jiřiny oblíbené mezi lidmi v naší zemi už více jak 150 let, stejně se najde řada zahrádkářů, kteří si nejsou úplně jistí tím, jak jiřiny pěstovat. A právě těm pojďme poradit.

Foto: Kirill Chernyshev / Shutterstock.com

Jak pěstovat květiny jménem jiřinky?

Jiřiny nebo také zdrobněle jiřinky nevyžadují příliš mnoho péče. Důležitý je pro ně zejména správný čas výsadby. Jsou velice citlivé na mráz, a tak to mějte na paměti. Pokud by mrazík napadl jiřiny, jejich růst by se na nějakou dobu zastavil. Pestrobarevné zahrady byste se tak nemuseli dlouho dočkat.

Foto: Kirill Chernyshev / Shutterstock.com

Hlízy jiřin je dobré sázet do výživné, propustné půdy. Ideální stanoviště je slunné, které bude zároveň chráněné před prudkým větrem a podobnou nepřízní počasí. Hlízy se sází zásadně deset až patnáct centimetrů hluboko. Raději k nim umístěte metrovou tyčku, aby se jiřiny při růstu nezlomily.

Abyste se dočkali brzy krásných květin, je dobré jiřiny hnojit. Dostatek živin podpoří jejich růst i kvetení. Živiny dodávejte v týdenních intervalech od jara až do srpna.

Foto: Kirill Chernyshev / Shutterstock.com

O jiřinách:

Možná si říkáte, že jiřiny jsou typicky českou květinou, když nesou české jméno. Jenže tomu tak není. Tyto krásné pestrobarevné rostliny pochází z Ameriky. Dodnes roste nejvíce druhů ve slunném Mexiku. Do Česka se rostliny dostaly až později. Jejich jméno vzniklo přeložením německého jména “Georgina”.

Foto: StevanKK / Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com.

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.

DISKUZE