Kalanchoe na balkon i do interiéru. Její pěstování je snadné

Kalanchoe na balkon i do interiéru. Její pěstování je snadné

Hledáte do svého interiéru zajímavou rostlinu, která ho oživí? Nebo jen přemýšlíte nad tím, jakou rostlinu letos umístíte na svůj balkon, který chcete mít každý rok krásný a k světu vypadající? Klasické pokojové rostliny v podobě begónie nebo muškátu nechejte letos stranou, raději vsaďte na méně známou kalanchoi.

Kalanchoe nebo také kolopejka, což je její počeštělý název, má v současné době více jak dvě stovky druhů. U nás ji lze zakoupit jen v květináči a většinou již krásně rozkvetenou. Řada pěstitelů však dělá tu chybu, že hned po vykvetení rostlinu vyhazuje do popelnice. Je to však škoda, jelikož kolopejka dokáže opětovaně vykvést. Pokud si ji ponecháte, bude krásnou ozdobou zejména závěsných květináčů, jelikož je to rostlina pnoucí i převislá zároveň.

Kalanchoe na balkon i do interiéru. Jak ji pěstovat?

Snadné pěstování

Pokud patříte k začínajícím pěstitelům pokojových rostlin, pak je vaší otázkou jistě to, jak náročné je její pěstování. S pokojovými rostlinami nemáte mnoho zkušeností, a tak se nabízí otázka, jak je to v případě kalanchoe?

či také kolopejka se pěstuje velice snadno. Ke svému spokojenému životu toho mnoho nepotřebuje, spokojí se s dostatkem světla a s přijatelnou teplotou, která se musí pohybovat nad patnácti stupni Celsia. Samozřejmě ji musíte také zalévat, je to přece jenom pokojová rostlina jako každá jiná. Se zálivkou však buďte opatrní, kořenový bal by nikdy neměl přeschnout

To, že květinu zaléváte špatně nebo že květina není se zálivkou spokojená, poznáte snadno – kalanchoe totiž začne shazovat listy a najednou se vám v květináči objeví jenom holé stonky, které nejsou vůbec hezké.

Pokud dojde ke shození listů, nevěšte ani v tomto případě hlavu. Kolopejka se poměrně ochotně opětovaně obráží, tudíž ji jen zastřihněte a nechte znovu obrůst. I proto je vhodná pro začínající pěstitele. Její odstřihnuté části nemusíte hned vyhazovat, stačí je ponořit do sklenice s vodou a nechat je zakořenit. Rostlinu tímto způsobem hravě rozmnožíte.

Kalanchoe na balkon i do interiéru. Jak ji pěstovat?

Kolopejky okrasné listem i květe

Kolopejky jsou známé celosvětově. Aktuálně má rostlina několik stovek druhů, díky čemuž lze říct, že je rostlina krásná nejen svým květem, ale také listem. Některé kolopejky mají například zajímavé bílé, plstnaté listy, jež jsou lemovány hnědým zbarvením. Jiný druh kolopejky zase roste tak, že po okrajích rostliny vyrůstají nové rostlinky se vzdušnými kořínky.

Pokud byste si do interiéru nebo na balkon přinesli kvetoucí kolopejku, budete nadšení především z toho, že dokáže růst i v zimě. Kvetení závisí jen a pouze od podmínek, které květině dopřejete. Není to stejné jako u záhonkových rostlin, které rostou především během jara a léta. Kalanchoe umí dělat radost i v ročních obdobích, kdy nejsou kvetoucí rostliny na každém rohu.

Kalanchoe na balkon i do interiéru. Jak ji pěstovat?

Kalanchoe na balkon

Pozastavme se ještě nad kolopejkami na balkoně. V posledních letech se investuje zejména do takových druhů, které dokážou balkon opravdu rozsvítit. Na balkony se tak kupují nevšední druhy kalanchoe, případně dokonce kříženci této pokojové/balkonové rostliny. Aktuálně narazíte na kalanchoi kvetoucí do růžových nebo červených odstínů, které dokážou dobře snášet i vysoké letní teploty. Narazit však můžete i na jiné zbarvení této rostliny. Jak již bylo zmíněno, v současné době se prodávají i její kříženci, které vnesou na váš balkon či do interiéru krapet jinakosti a výjimečnosti.

A co vy? Dáte letos kolopejce šanci a začnete ji pěstovat na svém balkonu? Nebo vám bude dělat radost v interiéru, kdy ji postavíte třeba na okenní parapet nebo na poličku v ložnici?

Foto: Shutterstock.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.