Kdo šetří, má za tři: jak na úsporu plynu?

Kdo šetří, má za tři: jak na úsporu plynu?

Snažíte se ze všech sil, aby spotřeba plynu u vás doma nebyla příliš vysoká, ale přesto se o vás pokouší mdloby pokaždé, když se podíváte na účet za plyn? Nejste jediní. Někteří z nás stahují spotřebu na minimum, ačkoli to mnohdy znamená, že doma chodí ve svetru místo toho, aby se díky plynovému vytápění pořádně ohřáli, ale přesto je straší složenky, vyúčtování a nedoplatky.

Věřte nebo ne, ale snížit spotřebu plynu jde docela jednoduše. Nemusíte platit nehorázné částky, nebo si příliš utahovat opasky. Jde to snadněji, než si možná myslíte.

Foto: Pexels.com

Zamyslete se nad výměnou kotle

První skvělá rada, jak ušetřit peníze, je výměna starého kotle za nový. Jasně, teď možná vidíte investici v řádu několika tisíc až desetitisíc korun, ale věřte, že se to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Moderní kotle dokážou snížit spotřebu až o 20 %, což rozhodně není málo.

Nepřehánějte to s topením

Každý z nás chce mít doma krásně teplíčko, o tom není sporu. Jsou ale tací, kteří své domovy vytápí zbytečně mnoho. Přezdívá se tomu “trenková teplota”, což v praxi vypadá tak, že máte doma takové teplo, že můžete chodit jen ve spodním prádle. Zní to možná skvěle, ale uvědomte si, na kolik vás to přijde. Snižte trochu ze svých tepelných nároků – doma přece můžete chodit pohodlně v tričku a ještě na tom ušetříte.

Pravidelně kotel kontrolujte

U plynového kotle ještě zůstaneme, dovolíme si však apelovat na jeho pravidelnou kontrolu. Divili byste se, kolik lidí prevenci podceňuje a poté je nemile překvapeno, když se objeví nějaký problém. Revize plynových kotlů sice není povinná, ale zato je určitě žádoucí.

Foto: Pexels.com

Nezakrývejte topná tělesa

Pokud v topné sezoně topíte plynem, lze snížit jeho spotřebu tím, že nebudete zakrývat topná tělesa v bytě či v domě zbytečnými překážkami. Častým problémem jsou například závěsy, které v rámci zajištění soukromí zatahujeme, aby k nám domů cizí lidé neviděli jako do výlohy, ale mnohdy jimi zakryjeme topení, což vede k tomu, že teplo nemůže dostatečně proudit a kotel jen žere a žere a žere. A přitom zbytečně.

Informujte se o tarifu

Asi jako ve všech odvětvích i mezi dodavateli plynu neustále panuje konkurenční boj. Toho můžete využít a informovat se o možných slevách a výhodných tarifech. Ne vždy je přitom hned nutné měnit dodavatele, kolikrát stačí jen zmínit možnost odchodu ke konkurenci a dodavatel sám přispěchá s nějakou zajímavou nabídkou.

Přemýšlejte i u vaření

Úsporu plynu můžete zajistit i chytrým vařením. Místo toho, abyste vodu na těstoviny vařili na plotýnce, ohřejte ji v rychlovarné konvici – je to rychlejší a levnější. Častým nešvarem je pokládání malého hrnce na velkou plotnu, což vede ke zbytečným ztrátám tepla, kdy teplo proudí kolem hrnce.

Foto: Pexels.com

Foto: Pexels.com

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!