Koupě staršího bytu může vyjít laciněji, dejte si však pozor na dodatečné náklady

Koupě staršího bytu může vyjít laciněji, dejte si však pozor na dodatečné náklady

Koupě nového bytu v sobě skýtá spoustu otázek a dilemat. Jedním z hlavních problémů, které řeší potenciální kupec, je zda koupit byt zcela nový nebo byt starší. Obě možnosti mají spoustu pozitiv, ale i řadu negativ. Hlavní výhody a nevýhody obou řešení si rozebereme v dnešním článku.

Peníze až na prvním místě

V současné době se bytový trh zejména ve velkým městech potýká se situací výrazně nadhodnocených cen bytových jednotek – a to se týká bytů nových, ale i starších. Co se týká zcela nových bytů, zde bývá pravidlo, že developerská firma se ocitá pod určitým tlakem – stavba nových bytů je velký a nákladný projekt a developer je nucen byty stůj co stůj prodat a získat zpět nemalé investice, které do projektů nové bytové výstavby byly vloženy. Proto by ve většině případů nemělo platit, že se novostavby budou potýkat s přemrštěnými cenami mimo realitu.

Koupě staršího bytu

Koupě staršího bytu může na první pohled vypadat jako ekonomicky výhodnější varianta k získání vlastního bydlení. Je však nutné být za každé situace na pozoru. Starší byt dobře zhodnoťte, abyste měli jistotu, do jaké míry bude nutné provádět rekonstrukce. Zjistěte si ještě před koupí, kdy proběhla poslední výraznější rekonstrukce jak bytu, tak i bytového domu a v jakém rozsahu byla provedena.

Nachází se váš potenciální byt ke koupi v přímém sousedství s dalšími byty? Může to být výhra. Ideální varianta je pro vás situace, kdy ideálně tři vnější stěny bytu jsou v přímém kontaktu s vnějšími stěnami sousedních bytů a v přímém kontaktu s chodbou. Můžete tak ušetřit nemalé peníze za vytápění. Tepelná izolace starších domů bývá velmi často nevyhovující, proto i tento detail může hrát významnou roli.

Starší byty mohou také obsahovat nerekonstruované bytové jádro. V tom nejhorším případě nekvalitní zprohýbané umakartové bytové jádro, které bude jistě plné plísní. I přes to, že výstavba těchto jader probíhala od roku 1958 do roku 1990 a od té doby naštěstí nikoliv, můžete se s tímto typem bytových jader často setkat i dnes. Už už na první pohled poznáte, že tento prvek musí nutně projít rekonstrukcí. Rekonstrukce bytového jádra ale samozřejmě patří k tomu nejnákladnějšímu.

Stará paneláková sídliště nejsou oázou klidu

Ve starších panelákových zástavbách narazíte povětšinou na skupiny lidí, pro které jsou nízké pořizovací náklady bytu nebo podnájmu prioritou číslo jedna, přes kterou vlak nejede. Bohužel se většinou jedná o skupiny lidí méně začleněné do společnosti a lze tedy v těchto lokalitách očekávat vyšší hluk, nižší úroveň pořádku ve společných prostorách a obecně na nižší úroveň životního standardu. To je také důvod relativně nízkých cen těchto realit.

Bydlení v nových bytech

Na druhou stranu koupě nového bytu – jak již bylo zmíněno výše – nemusí být nutně předraženou variantou (ačkoliv dnešní doba kritického nedostatku bytů v největších českých městech vyvrací i tento dlouhodobě platný fakt). S koupí bytu v novostavbě se pojí řada společných prvků. Tyto byty bývají vystavěny nejčastěji v těsném sousedství s přírodou tak, aby noví majitelé měli pokud možno atraktivní výhled do přírody. Novými majiteli bývají lidé s určitými finančními prostředky nebo s hypotékou, což znamená, že dle banky, která hypoteční úvěr poskytla, se jedná o perspektivního člověka, u kterého je vysoká pravděpodobnost schopnosti úvěr splatit. Lidé s hypotékou jsou nuceni být ekonomicky disciplinovaní, očekávejte tedy spořádané sousedy, kteří stejně jako vy chodí ráno do práce a vracejí se pozdě odpoledne. Otravné noční párty budou maximálně tak ojedinělou výjimkou.

Jaké standardy by mělo nabízet bydlení v novostavbě?

Koupě vlastního bytu je v našich životech zásadní událost, která se může opakovat, jednou, maximálně dvakrát. Proto si pohlídejte základní parametry vašeho nového bytu:

  • lokalita s dostatkem zeleně, nízkou prašností a hlučností
  • časově dostupná dojezdová vzdálenost do centra města
  • rozvinutá infrastruktura – obchody, lékař, školka, škola
  • sportovní vyžití a další formy relaxace v blízkosti.

Foto: Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!