Lidé mají na dlaždicích v koupelně spoustu plísně, aniž by o tom věděli. Jak se jí levně a okamžitě zbavit

Vlhká místa v domácnostech nesou svá rizika. Za lednicí, myčkou, ve spotřebičích, u sprchového koutu a v koupelnách může stálá mokrost povrchu pozvat do domácnosti nezvaného hosta a ten se jmenuje plíseň. Paní Andrea se s ní potýká od doby, co si s manželem postavili za Prahou bungalov: “Nejdřív jsem si lámala hlavu, proč se mi v novém domě stále tvoří nepříjemné tmavé skvrny ve spárách v koupelně, ale nakonec mi stačil jednoduchý trik a dnes už mě plíseň netrápí.” Jak to asi paní Andrea udělala? Přinášíme vám odpověď na tuto otázku.

V čem nás plíseň ohrožuje?

Plíseň v domácnosti může představovat celou řadu zdravotních rizik. Způsobuje alergické reakce, jako je kýchání, sennou rýmu nebo kašel. Šíří se po domácnosti sporami, které dosedají do našeho dýchacího ústrojí a evokují všechny zmíněné aspekty, které se mohou proměnit až v infekci dýchacích cest. Plíseň také znamená zdravotní komplikace pro imunitně oslabené jedince, má celkově škodlivý vliv na vnitřní prostředí a kazí kvalitu vzduchu. Vždy je důležité včas a správně odstranit plíseň, aby se zabránilo těmto zdravotním rizikům.

Spáry v koupelně a správná péče

Dřív, než budete muset řešit problematickou a mnohdy i zapáchající plíseň s jakou se setkala i paní Andrea, je vhodné o spáry pravidelně dbát. Spáry musí být pravidelně čištěny, aby se odstranily nečistoty a plíseň. Lze použít mýdlo a vodu, nebo speciální čisticí prostředky na odstranění nečistot nebo vznikající plísně. Po každém čištění je důležité spáry také důkladně vysušit, aby nedošlo k opětovnému růstu plísně. Koupelna by měla být celkově dobře větraná, aby se snížila vlhkost a zabránilo se tak vzniku plísně. Použití těsnění mezi kachličkami a stěnou může pomoci snížit vlhkost a zabránit tak postupu plísně v těchto oblastech. Vždy je důležité pravidelně kontrolovat spáry a okolí koupelny, aby bylo možné včas odstranit jakékoliv známky plísně. Tyto kroky vám pomohou udržet spáry v koupelně čisté a zdravé a předejít tak možným zdravotním rizikům souvisejícím s plísní.

Foto: Shutterstock

Trik, který vybělí a ochrání spáry v koupelně

Co je však tím tajemstvím, které paní Andrea použila, aby se zbavila plísně, navíc se ta sama o sobě už znovu v jejím domě neobjevila? Je jím bílý vosk, v pevnější formě, který lze uchopit do ruky. Očištěné a suché spáry několikrát voskem přejedete a ihned můžete vidět, jak se krásně lesknout, navíc vosk nedovolí, aby se plíseň znovu vytvořila. 

Vyzkoušejte tento jednoduchý tip, jak zabránit růstu plísně a dobře tím pečujte o namáhané plochy, které trpí neustálým přísunem vody. 

Foto: Shutterstock, zdroj: BHG, TheSpruce