Pouštíte se do malování svépomocí? Pozor si dejte na vhodné barevné kombinace

Pouštíte se do malování svépomocí? Pozor na barvy a to, jak je kombinujete
Pouštíte se do malování svépomocí? Pozor na barvy a to, jak je kombinujete

Rozhodli jste se vymalovat svépomocí, jelikož zdi v domácnosti už nevypadají jako nové, jsou špinavé a od mastných skvrn? V takovém případě byste si měli nejdříve promyslet barevné kombinace, které hodláte na své zdi nanést. Právě barvy totiž mají velký vliv na naši náladu, na naši produktivitu a dokonce i na chuť k jídlu.

Rady, kterými se řídit při výběru barev

Zeptali jsme se profesionálních malířů, jak k barvám přistupovat. Ti nám poradili několik dobrých rad. Například, že každý člověk by měl při výběru barvy zkoumat její sytost a také světlost/tmavost. Právě sytost totiž ovlivňuje vnímání barvy, živost barvy, a tím pádem i živost interiéru jako takového. Pokud se rozhodnete pro sytější odstíny, bude podpořena vaše aktivita, pokud se rozhodnete pro mdlejší odstíny, ty podporují relaxaci a uklidňují člověka. Dobře zvažte, které barvy budou lépe pasovat k vaší povaze.

Před nanesením barvy byste barvu měli nejprve vyzkoušet. Ideálně třeba na silný papír o rozměru A4. Dobře si pak představíte, jaký odstín bude barva na zdi mít. Tuto vizuální kontrolu provádějte samozřejmě až po zaschnutí barvy.

Barvu je dle odborníků vhodné vybírat tak, aby nebyla nikdy tmavší než podlaha. Právě podlaha by měla být nejtmavší plochou v celém pokoji.

Při výběru barev se rozhodujete i mezi teplými a studenými barvami. Zatímco studené barvy místnosti opticky zvětší a budou člověka uklidňovat, teplejší odstíny místnosti zmenší, aktivují smysly a působí hřejivě. Proto se studené odstíny dávají do ložnice, teplé zase do pracoven.

Než se pustíte do malování

Pakliže budete mít barvy vybrané, je třeba vzít v potaz několik dalších rad. Před samotným malováním je třeba dobré odsunout veškerý nábytek. Ten, který nejde odstěhovat nebo přesunout, je dobré alespoň přikrýt igelitovým pytlem. Po vymalování pak dobře provětrejte místnost, aby barvy měly možnost uschnout co nejdříve.

A jakými radami a tipy se řídíte při malování svépomocí vy? Dejte vědět v komentářích.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com.

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.