Máta je skvělá na žaludek i proti nachlazení. Vypěstovat si ji můžete snadno i doma

Máta na žaludek i proti nachlazení. Prozraďme si, jak bylinku pěstovat

V bylinkové zahrádce bychom měli pěstovat rovnou několik druhů zdraví prospěšných bylinek. Patří k nim například meduňka, která zahání nespavost, nebo levandule, jež zase pomáhá v boji s migrénami. Kromě zmíněných bylinek bychom však neměli opomenout mátu, která toho umí také mnoho. Navíc je příjemným osvěžením alkoholických i nealkoholických drinků.

V současné době se máta peprná řadí k velice oblíbeným bylinkám. Krásně voní, kromě toho také obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek. Vypěstovat si ji na své zahrádce může prakticky každý, na jejím pěstování není opravdu nic těžkého.

Jak pěstovat mátu?

Abyste se z máty mohli radovat opravdu brzy, vyplatí se ji vypěstovat ze sazeničky. Samozřejmě můžete mátu vypěstovat i ze semínek, ale v takovém případě si na ni nějakou dobu počkáte. Se sázením čekat nemusíte, je možné ji sázet jak na jaro, tak také na podzimu. Zahrádkářům se však nejvíce vyplatilo sázet mátu v období března a dubna.

Při pěstování máty nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Sucho je totiž doslova zabijákem této bylinky. Stejně tak je zabijákem bylinky i nevhodná půda. Ta by měl být vzdušná, stále provlhčená.

Ptáte se, na jakém místě bylinku pěstovat? I když se říká, že bylinky ke svému spokojenému růstu potřebují teplo a světlo, máta je spíše spokojená na polostinném stanovišti. Pokud ji umístíte na místo, kde ji bude neustále okupovat silné sluneční záření, dojde k vadnutí listů a k následnému úhynu rostliny.

Máta pro zdraví

Jak již bylo zmíněno, máta je rostlina, která je tělu prospěšná. Zejména ji oceníte ve chvíli, kdy vás trápí žaludek. Obsahuje látky, které rychle zklidňují zažívací trakt. Díky obsaženým látkám zastaví zvracení, uvolní také křeče a navrátí chuť k jídlu.

Kromě toho ulevuje od dlouhotrvajícího nachlazení nebo uvolňuje dýchací cesty. Dokáže zničit bakterie v ústní dutině, kterých se bohužel v ústní dutině nachází vůbec nejvíce.

Foto: Pexels.com, Pixabay.com, Unsplash.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.