Mech dokáže zničit každý trávník. Zkuste sodu a už vás trápit nebude

Mech je věčným trapitelem zahrádkářů, kteří chtějí mít perfektní trávu. Chcete tedy účinně odstranit mech ze svého trávníku? Správná péče podpoří jeho růst a zdraví.

Odolný mech může potrápit

Krásný trávník může mít mnoho podob. Pro někoho je ideálem pečlivě udržovaný, hustý koberec, připomínající golfové hřiště, zatímco jiní preferují divokou, kvetoucí louku, kterou posekají jen dvakrát ročně a příliš trávník neřeší. Bez ohledu to, co se některým líbí, mech v trávníku obvykle není vítán, i když někteří ho tolerují lépe než jiní. Mech se však nejčastěji objevuje na vlhkých a stinných místech, často pod vysokými okrasnými či ovocnými stromy.

Mech snižuje odolnost trávkíku

Je opravdu důležité si uvědomit, že mech v trávníku nepředstavuje jen estetický problém. Pohlcuje velkou část vody a živin, což může vést k následnému oslabení trávy. Trávníky s častým výskytem mechu jsou pak náchylnější k vymrzání a obecně mají sníženou odolnost.

Mechy jsou velmi odolné a pokud je z trávníku jen vyhrabete, brzy se objeví na stejném nebo jiném místě. Mají totiž tu výhodu, že kromě vláhy moc nepotřebují. Koření mělce a snadno se uchytí nejen v půdě, ale i na betonových střechách nebo omítkách, pokud tam najdou vhodné podmínky.

K odstranění mechu pomůže modrá skalice

K odstranění mechu ze střechy nebo omítky můžete použít zelenou skalici. Je to účinné, ale náročné, zvláště pokud nemáte snadný přístup ke střeše nebo nemáte profesionální postřikovač s širokým dosahem.

Zelená skalice se však také používá k likvidaci mechu, lišejníků a dalších porostů na kůře ovocných stromů, což je problém hlavně u starších stromů. Ačkoli mech není pro stromy smrtelný, může výrazně zhoršit jejich stav.

Mechy a lesní porosty jsou obvykle zelené rostliny, které prosperují v kyselém prostředí. Tento typ pH vzniká přirozeně v lese díky rozkladu jehličí, což vysvětluje, proč se mechy tam daří nejlépe. Boj o odstranění mechů z trávníků často spočívá v úpravě pH půdy, která je pro mechy likvidační.

Foto: Shutterstock

Zkuste využít obyčejnou sodu k odstranění

Jednoduchým domácím prostředkem s vysokým pH je jedlá soda, známá také jako hydrogenuhličitan sodný. Tato látka je bezpečná, snadno dostupná, multifunkční a navíc cenově dostupná.

Pro správné odstranění mechu z trávníku stačí, když smícháte jeden sáček sody s cca 8 litry vody. Tento namíchaný postřik by měl pokrýt až sto čtverečních metrů postižené plochy. Na upravení pH půdy využijte také zahradnické vápno. To je k sehnání v každém hobby marketu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Rona, Backyardboss