Objevte minimalismus a získejte více místa pro život

Nedostatek prostoru bývá v bydlení velmi častý problém. Nemusíte se hned stěhovat do většího, abyste získali více místa na vaše každodenní aktivity. Vsaďte na bydlení ve stylu minimalismu. Nevíte, jak na to? Vyzkoušejte naše tipy, které vám v začátcích pomohou:

Minimalismus v hlavě

První, co musíte změnit, je styl vašeho myšlení. Zapomeňte na všechny ty staré argumenty, že musíte mít doma všechno, protože by se to mohlo jednou hodit. Stejně tak nemusíte kupovat každou věc, která vás v obchodě zaujme. Nabídka na trhu je prakticky nekonečná, ale každá drobnost u vás doma vám ubírá trochu životního prostoru. Pokud chcete mít více místa na cvičení, stavění lega s dětmi nebo jinou aktivitu, nesmíte mít podlahu zaskládanou věcmi.

Dekorace soustřeďte na jednom místě
Zdroj: pixabay.com

Začněte tím, že přestanete kupovat zbytečnosti. Najděte si v bytě místo, kam budete soustředit např. dekorace a neobsazujte jimi všechny volné plochy. Věci, které nechcete mít na očích, bez milosti pošlete dál. To stejné udělejte s knihami – dopřejte jim důstojné místo v knihovně a pokud jste vášniví čtenáři, choďte na horké knižní novinky do veřejné knihovny.

Minimalistická paleta

Interiér bude vypadat vzdušnější, pokud se budete držet jednoduché barevné palety. V zásadě platí, že světlé barvy opticky zvětšují prostor. Pokud však milujete pestré barvy, nemusíte se jich zcela zříkat. Stačí, když je nebudete divoce kombinovat a jednotlivé místnosti zařídíte vždy v jednom tónu. Tak bude vypadat celý prostor jako harmonický celek. 

S barvami raději šetřete
Zdroj: pixabay.com

Řiďte se pravidlem dvou barev – v každé místnosti mějte jen dvě výraznější barvy, které může doplnit bílá nebo přírodní dřevo na podlaze či nábytku. Podle tohoto pravidla můžete do různě barevných pokojů rozdělit i bytové dekorace, které již máte. 

Minimalistický šatník

Značnou část úložných prostor jistě zabírá vaše oblečení. Jakmile vyzkoušíte život v minimalistickém interiéru, pravděpodobně se vám jednoduchost jeho užívání zalíbí. Vyzkoušejte minimalismus i v osobní rovině – roztřiďte šatník a ponechte si jen nadčasové, kvalitní a příjemné kousky, které skutečně nosíte. Bez milosti se zbavte oblečení, které je vám malé nebo si ho necháváte jen proto, že jste jej dostali jako dárek.

Minimalismus úložných prostor

Nesnažte se vytvořit v každé místnosti speciální skříň na věci, které patří zrovna tam. Kuchyňské náčiní sice v kuchyni být musí, ale např. oblečení, úklidové prostředky, knihy nebo nářadí můžete skladovat prakticky kdekoliv. Pokud to jen trochu jde, vytvořte si centrální úložné prostory, kde budete skladovat všechno pěkně pohromadě. Usnadní vám to hledání věcí a navíc zbyde více prostoru v ostatních místnostech. Využijte místo až ke stropu, ušetříte tak prostor na podlaze.

Minimalismus v interiéru i v životě je příjemný
Zdroj: pixabay.com

Ideálním řešením je komora nebo šatna, kam značnou část svých věcí uložíte. Pokud nemáte možnost takovou místnost využít, použijte vestavnou skříň, která zabere celou plochu vybrané stěny.

Pokud vás trápí rozličné úložné boxy, krabice a pořadače na věci, které příliš nepoužíváte, zbavte se jich. Věci, které tráví většinu roku uložené v krabici, totiž pravděpodobně k životu stejně nepotřebujete. 

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.