Mladý pár si svépomocí postavil minimalistický minidomek, který akorát stačí na pohodlné živobytí

Mladý pár si svépomocí postavil minimalistický minidomek, který akorát stačí na pohodlné živobytí

Stavby maličkých domů, kde je každý centimetr čtverečný hospodárně využit, jsou trendem, který se objevuje téměř na celém světě. Aktuální situace s obtížně dosažitelným vlastním bydlením přivádí spoustu lidí k myšlence postavit si vlastní minidomek, ve kterém bude vše, co je potřeba ke spokojenému živobytí.

Lidé často přehodnocují, co ke svému životu vlastně nutně potřebují, proto se často spokojí i s úplným minimem. Zvlášť vezmou-li v úvahu ceny tradičních domů či bytů, které dosahují ve většině západních zemí astronomických výšin, na které mohou dosáhnout opravdu jen ti majetní. Je-li pak konečný výsledek roztomilý a útulný, je to velká radost v takovém domě žít trávit čas. Malý prostor je pak daň za to, že se neupíšete bance na obří hypotéku. Ale s tím každý kalkuluje vlastně od začátku.

Mladý pár z Francie se rozhodl řešit vlastní bydlení alternativní cestou – stavbou minidomku. Domek je umístěn v idylické zahradně na okraji města Nantes v západní části Francie. Dům využívá cedrového dřeva a kovových konstrukčních prvků. Interiér je tvořen otevřeným minimalistickým prostorem, ve kterém neexistují překážky klasických domovů.

Dům je postaven na kolech – podobně jako klasické maringotky. Je tedy možné libovolně měnit lokalitu stavby, takže stěhování je s tímto domovem doslova hračka. Stavba disponuje pracovním stolem umístěným k velkému oknu do malebné zahrady, pohovkou, vyvýšeným patrem, které slouží jako postel, nechybí ani kuchyňský kout se základní výbavou a spotřebiči a také oddělená místnost, která slouží jako úložný prostor.

Idylické místo je jako stvořené k trávení víkendů či dovolené. Evidentně se zde ale dá i pohodlně žít.

Foto: Livingbiginatinyhouse.com.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.