Mravenci už k vám nikdy nevstoupí. Zahrádkář odhalil zajímavý způsob

Mravenci na zahradě jsou přirozeným úkazem. V omezeném množství mohou být svému okolí prospěšní. Přemnožení mravenci ale mohou na zahradě způsobit opravdovou pohromu.

Mravenci jsou organizovaní škůdci

Mravenčí kolonie jsou vysoce organizovaný gang škůdců. Aktivita mravenců začíná z jara, kdy se dostatečně ohřeje půda. Mravenci následně začnou opravovat poškozené mraveniště a samozřejmě se vydají ihned shánět potravu pro své larvy.

Mravenci mají vynikající čich a výborný smysl pro orientaci. Nejčastěji útočí na ovocné stromy a keře, navíc velmi rádi podrývají půdu pod kořeny rostlin, čímž negativně ovlivňují jejich růst. Mravenci jsou i velcí ochránci dalších škůdců, nejčastěji mšic. Mšice produkují substanci zvanou medovice, kterou mravenci velmi milují. Chrání tedy kolonie mšic před predátory, výměnou za sladké opojení.

Boj proti mravencům přírodní cestou

  • Aromatické rostliny – Stejně jako mnoho jiných druhů hmyzu, mravenci nemají v oblibě aromatické rostliny. Zkuste v okolí přirozeného výskytu mravenčích obydlí vysázet různé druhy vonných rostlin. Dobře funguje máta, pelyněk, rýmovník a ostatní silně aromatické rostliny.
  • U napadených stromů, lze za pomocí přírodního oleje a látky, znemožnit mravencům pohyb. Dlouhé kusy látky namočte v oleji a omotejte v místech největšího výskytu mravenců na stromě. Olejová bariéra nedovolí mravencům využít jejich orientační smysl a zabrání se tak další invazi na ovocný strom.
  • Smíchané kvasnice s cukrem, nebo medem, jsou pro mravence velké lákadlo. Tuto substanci umístěte na místa s největším výskytem. Mravenci po konzumaci této pasti brzy hynou. Navíc pro ostatní zahradní živočichy je tato past zcela bezpečná.
  • Záhony ochráníme, pokud na jejich kraje vysázíme cibuli, řebíček, případně i česnek. Mravence jejich aroma spolehlivě odpudí. Stejně dobře funguje i rozsypání kávové sedliny na mravenčí cestičky a hnízda. Mravenci tato místa urychleně opustí.
Foto: Shutterstock

Použití většího kalibru

Pokud ani přírodní opatření proti těmto škůdcům nezabrala, je na čase vytáhnout něco silnějšího. Starší generace možná vytáhne z archaické lékárničky kyselinu boritou. Tato slabá kyselina patří mezi nejsilnější insekticid.

Příprava toho biče na mravence je velmi prostá. Uvařte jedno vajíčko a jeho žloutek rozemněte na kašičku. Do té přidejte půl čajové lžičky kyseliny borité, promíchejte a výsledný produkt použijte na nejvíce zamořená místa.

Samozřejmě, že dnes není problém zakoupit specializované přípravky, nicméně ne vždy je čas, nálada, nebo příležitost k jejich pořízení. Navíc jde vesměs dočasná řešení, která musíte po čase opakovat a jde o přípravky plné chemie. Prevence a přírodní řešení jsou často nejbezpečnějším metodou jak pro vás, tak pro vaše okolí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Lawnlove, GardenMyths