Inspirativní skandinávské trendy 2021, které oživí i vaše bydlení

Skandinávský design – spojení mezi minimalismem a funkčností – je výrazným trendem formujícím se už od počátku 20. století. Z nordického regionu přicházejí nové a nové nápady, které ovlivňují vzhled interiérů po celém světě, i dnes. Inspirujte se a nechte se vtáhnout do světa severských bájí.

I věšák na prádlo musí mít duši a styl

Američané jsou známí tím, že se za vyváženým a jednoduchým životním stylem a prostorem neustále jen honí. Ale například Švédové – ti ho prostě žijí. Heslo „ani málo ani moc“ je základem skandinávského stylu a jakmile jej jednou vyzkoušíte, bezesporu si jej zamilujete.

Jednou ze základních vychytávek je využití skladovacích prostorů a nábytku jako designových prvků. To, co by v běžném interiéru bylo jen běžným úložným prostorem, je ve skandinávském designu ústředním a nápaditým prvkem. Polička, košík nebo věšák, to vše musí být zároveň uměleckým dílem, a ne jenom funkčním příslušenstvím.

Na výrazné a křiklavé barvy v těchto severských trendech příliš nenarazíte, ale například na chladnou modř určitě ano. Krásně vyniká ve světlém interiéru, a přitom je stále příjemně tlumená a nevyzývavá. K chladným večerům na severu také patří různé kůže, kožešiny a ovčí rouna, které lze nahradit i reálně vyhlížejícími umělými napodobeninami.

Pryč s technologiemi

Pokud bychom se zaměřili na detaily, Skandinávci jednoduše milují přírodu, a proto jsou pro ně přírodní motivy na prvním místě. Hodně oblíbené je například peří, které se objevuje na tapetách či textiliích, své místo zde má i přírodní kůra.

O velkém spojení s přírodou hovoří i fakt, že by v každém takto inspirovaném interiéru mělo být místo bez moderních technologií. Malá místnost nebo aspoň kout, kde není televize, počítač nebo mobil –  jakási osobní svatyně k nalezení vnitřního klidu a užití si vlastního bytí i příjemného okolí.

Takovým místem může být například ložnice v paletě uklidňujících šedých a krémově bílých odstínů, které jsou kombinovány s přirozenou strukturou bavlněného povlečení, pletených přehozů nebo ovčí vlny. Dřevěný nábytek je pak ideálním doplňkem.

Dřevo a chatařský styl obecně je pro skandinávský design velice důležitý, a i když se točí hlavně kolem Švédska, své místo zde mí i Finsko. Finové milují venkov, jednoduché a zdravé jídlo a klid. Skandinávský styl tak není čistě jen o designu, ale o spojení s přírodou, klidu, tichu a příjemném pocitu z životního okolí.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.