Nejmenší dům na světě má pouze 1 metr čtvereční a byl vyroben v Berlíně

Nejmenší dům na světě má pouze 1 metr čtvereční a byl vyroben v Berlíně

Berlínský architekt Van Bo Le-Mentzel a zakladatel neotřelého nábytkářského projektu Hartze IV Möbela, vytvořil další unikátní projekt s názvem „One-Sqm-House“ neboli “Dům o 1 metru čtverečním”. Nejedná se samozřejmě o plnohodnotný dům. Jedná se možná přesněji jen o dřevěnou konstrukci, která nabízí skutečně pouze jeden metr čtvereční obytné plochy.

Nejmenší dům na světě má pouze 1 metr čtvereční a byl vyroben v Berlíně

Domek i přes symbolickou obytnou plochu 1 metr čtvereční nachází i tak jisté využití – například jako mobilní kiosek a nebo také jako další mini místnost v bytě. Díky důmyslnému převracejícímu se mechanismu může být použit jak vertikálně, tak horizontálně. Domek se skládá z dřevěného rámu, posuvného okna a uzamykatelných dveří. Váží pouhých 40 kilogramů a má kola, takže se může snadno pohybovat.

Tento projekt má ovšem hlubší přesah. Poté, co Le-Mentzel strávil podstatnou část svého života jako uprchlík a musel žít v obydlích určených pro sociálně slabé, o něčem jako je “soukromí” si mohl nechat jen zdát. Rozhodl se proto prostřednictvím tohoto projektu upozornit na nehostinný život uprchlíků a dalších sociálně slabých.

„Je to jediný metr čtvereční na světě, kde mohu rozhodnout, jakým směrem bude okno směřovat a v jakém směru se dveře budou otevírat a také jaké sousedy budu mít.“

Foto: Daniela Kleint (BoredPanda.com).

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!