Norský mrakodrap s názvem Mjøstårnet je považován za jeden z nejvýznamnějších architektonických skvostů současného norského stavitelství. Stavba této výškové budovy byla započata v září 2017 a dokončena byla v březnu 2019 a její výška je úctyhodných 85,4 metrů. Oficiálně se tak jedná o nejvyšší dřevostavbu na světě.

Jako stavební materiál byl použit tzv. “glulam“. Glulam je v podstatě ohoblované dřevo slepené dohromady tak, aby vytvořilo silné sloupy a trámy. Glulam může být také formován do různých tvarů, například oblouků. Glulam lze použít jako hlavní strukturu pro stavby obdobným způsobem, jako se využívá konvenční beton a ocel. Jako stavební materiál je glulam nákladově efektivní, ohnivzdorný, pevný a ohebný. Uvádí se, že produkce glulamu zanechává pouze zanedbatelnou uhlíkovou stopu, jedná se tedy o vysoce ekologický materiál.

43812 3D-modell av Mj_starnet screen
43813 3D-modell av Mj_starnet screen
43811 3D-modell av Mj_starnet screen

Mjøstårnet je moderní víceúčelová budova, která na svých 18 podlažích nabízí luxusní apartmány, hotelové pokoje, kanceláře, restaurace, střešní terasu a další zajímavé prvky městského života, jež jsou k běžné v moderních městských budovách.

Norsko je stejně jako celá Skandinávie zemí protkanou dřevostavbami. Dřevo je v Norsku tradiční stavební materiál, který perfektně funguje a slouží svému účelu po stovky let. Za zmínku stojí i fakt, že jen pár desítek metrů od budovy Mjøstårnet se nachází plavecký stadion rovněž postaven jako dřevostavba.

Foto: Moelven.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!