Nemáte ještě vybraný byt? Hypotéku si můžete zajistit i bez konkrétní nemovitosti!

Sháníte nové bydlení a řešíte, kde na to vzít peníze? Málokdo je schopný disponovat vlastním kapitálem v řádech několika milionů korun a ze svého si okamžitě koupit byt, dům, či stavební pozemek. Většina běžné populace do skupiny těchto šťastlivců bohužel nepatří. Jak tedy vyřešit problém s koupí nákladné nemovitosti? Odpovědí je samozřejmě hypotéka.

Chci hypotéku na byt za aktuální úrokovou sazbu, byt ale ještě vybraný nemám. Co s tím?

Koupě bytu je v dnešní době velmi úkol. Poptávka po vlastním bydlením několikanásobně převyšuje nabídku a zdá se, že vzhledem k nekonečně dlouhým povolovacím procesům v naší byrokracií svázané zemi tomu ještě minimálně několik dalších let nebude jinak. Developeři zkrátka nemohou tak „snadno“ započít stavbu nových projektů a tím ukojit vysokou poptávku po vlastním bydlení, jako tomu bylo v minulosti. A když už se stane, že přeci jen najdete vhodný byt ke koupi za přijatelnou cenu, věřte, že nebudete ve výhodě oproti těm šťastlivcům, kteří disponují takovou likviditou, že mohou okamžitě byt zaplatit ze svého.

TIP: Zjistěte výši splátky hypotéky. K orientačnímu odhadu vám pomůže chytrá hypoteční kalkulačka.

Jak známo, proces schválení hypotéky nějakou dobu trvá. Klasická hypotéka je poskytována na konkrétní nemovitost, kterou pak bance ručíte za úvěr. Typická situace na našem trhu je následující: zdlouhavě vybíráte vhodnou nemovitost ke koupi, chodíte na prohlídky bytů a řešíte, zda je lokalita pro vás vhodná, zda jsou služby v okolí dostatečně dostupné a zda se v místě bude také líbit třeba všemu protějšku. Když už se vše sejde tak, že jste možná kápli na tu pravou, následuje další fáze – podepisujete rezervační smlouvu s realitní kanceláří, zaplatíte rezervační poplatek a pak už jen hurá do banky pro hypotéku. Jenže ejhle. Bance se nezdá cena nemovitosti a v konečném důsledku se může stát, že vám banka hypotéku nedá v takové výši, jakou potřebujete.

Pokud Vám banka odhadne hodnotu nemovitosti nižší částkou, než za kolik se nemovitost prodává, budete se muset rozloučit s hypotékou ve výši, která by pokryla alespoň 80 % kupní ceny. Buď zbytek doplatíte ze svého či jiného zdroje a nebo můžete začít hledat dál. Jenže myslíte si, že vám realitní kancelář vrátí rezervační poplatek? Málokdy tomu tak je. Stačí i taková maličkost, jakou rozdíl mezi odhadní cenou nemovitosti a cenou, za kterou se nemovitost prodává a několikatýdenní zařizování přijde vniveč.

Hypoteční specialisté lákají na předhypotéku, kterou si sjednáte i online

Některé hypoteční instituce dnes nabízí také produkt zvaný předhypotéka. Předhypotéku lze sjednat na kteroukoliv nemovitost – podobně jako je tomu u klasické hypotéky. Chcete-li koupit byt, dům či pozemek za aktuální úrokové sazby, předhypotéka pro vás může být výhodná i v tomto směru. V okamžiku sjednání předhypotéky máte totiž nárok na čerpání budoucího hypotečního úvěru s garantovanou výší úrokové sazby a samozřejmě i měsíčních splátek platných v době podpisu úvěrové smlouvy.

“Bez nadsázky říkáme, že s naším produktem měníme hypoteční trh. Trh s hypotečními službami prahne po inovacích. Zkostnatělé finanční instituce jen stěží hledají svou tvář. Fintech společnosti jsou schopné díky progresivnímu přístupu ukrajovat stále větší koláč na trhu s nemovitostmi a to zejména díky inovativním produktům, které dokáží řešit problémy běžných spotřebitelů,”

říká zakladatel společnosti hyponamiru.cz, Miroslav Majer.

TIP: Předschválená hypotéka na refinancování do 24 hodin online z pohodlí domova.

Předhypotéka není bez rizik. Na co si dát pozor?

Máte-li v plánu sjednat si hypotéku do jednoho roku od uzavření předhypotéky, pak se nemusíte bát ničeho. Pokud ovšem ani během roku žádnou vhodnou nemovitost ke koupi neseženete nebo si celou koupi a uzavření hypotéky prostě jen rozmyslíte, budete muset počítat se sankcemi. Výše sankcí činí 5 až 10 % z nevyčerpané částky, proto si dopředu dobře rozmyslete, zda-li skutečně chcete najít vlastní bydlení.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!