Nenáročné květiny, které přežijí i ve stínu a nemusíte se o ně příliš starat

Máte zahradu ve stínu a stejně byste se rádi každý den kochali krásnými květinami? Žádný problém! Stačí jen vědět, které rostliny zvolit. V následujícím textu se dočtete nejen to, které květiny jsou do stínu ideální, ale i jak se o ně správně starat, aby vám dělaly radost co nejdéle.

Krásná a neznámá trojčetka

Skvělou volbou pro stinné záhony je květina trojčetka neboli Trillium. I když ji možná neznáte, vězte, že vám do zahrady přinese řadu nádherných světlých květů připomínajících svým tvarem hvězdy. Trojčetek sázejte vždy několik najednou, aby mohli krásné květy pořádně vyniknout. Rostlina vám bude dělat radost od jara do podzimu, stačí jen průběžně odstraňovat odkvetlé květy.

Spolehlivá a oblíbená hortenzie

Další možností je bezesporu nádherná hortenzie řapíkatá nebo hortenzie pnoucí. Jednotlivé květy tvoří rozsáhlá lata, která jen tak nepřehlédnete. K přednostem hortenzie patří i různorodé výrazné barvy. Výjimkou tak nejsou bílé, fialové, modré ani růžové květní úbory. Péče o hortenzii není nijak náročná, stačí ji jen před sezónou vždy lehce zastřihnout.

Kvetoucí liána nabídce oslnivé květy i příjemnou vůni

K nejoblíbenějším kvetoucím liánám, které nejsou náročné na světlo, patří zimolez Heckrottův. Tato rostlina vám zahradu vyzdobí nádhernými růžovými nebo fialovými květy, a navíc dodá sladkou vůni připomínající bonbony. Zimolez pak doplňte břečťanem popínavým, který svými tmavě zelenými listy nechá vyniknout nádherně barevné květy liány.

Akébie pětičetná, nazývána také čokoládová liána, kvůli své vůni. / Foto: Shutterstock

Akébie pětičetná –nenáročná popínavá rostlina plná krásy

Akébie pětičetná bývá velmi často označována jako čokoládová liána. Do vaší zahrady totiž květina přinese nejen nádherné růžové nebo bílé listy, ale také příjemné čokoládové aroma. Vůně někdy připomíná i vanilku nebo muškátový oříšek.

Nedostatek slunečních paprsků vás v žádném případě nemusí připravit o nádherné květiny. I ve stinných záhonech lze pěstovat příjemné okrasné rostliny. Kromě výše zmíněných zvažte například i plamének horský nebo tunbergii. 

Foto: Shutterstock, zdroj: AllAboutGardening, BHG