Není to jen o velikosti či designu: jak vybrat dřez do kuchyně?

Dřezová baterie aneb jak vybrat perličku kuchyňské linky?

Většina lidí mu nevěnuje příliš mnoho pozornosti, přitom je nepostradatelnou součástí každé kuchyně. Při jeho výběru se soustředíme především na rozměry a příliš se nezajímáme o materiál, ze kterého je vyrobený. Aby však do naší kuchyně perfektně zapadl, je potřeba zvážit správný rozměr, ale také barvu či již zmíněný materiál.

O čem je vlastně celou dobu řeč? Ti všímavější z vás už určitě vědí, že mluvíme o kuchyňském dřezu. Na co se zaměřit při jeho výběru a proč je stejně tak důležitý materiál jako design rozměr?

Nejdůležitějším kritériem je tvar a velikost

Ze všeho nejdříve věnujte pozornost velikosti a tvaru kuchyňského dřezu. Dřez by svými rozměry měl odpovídat prostorovým dispozicím kuchyňské linky, zároveň je ale potřeba mít na paměti, jak ho budete využívat. V tomto ohledu můžeme dřezy rozdělit do tří kategorií: jednodřezy určené do menších kuchyní, dvojdřezy vhodné pro větší kuchyňské linky a třetí kategorií jsou rohové dřezy, které můžeme doporučit do atypický tvarovaných kuchyní, kde je potřeba počítat s každým centimetrem.

Co se týče velikosti, určitě se zde vyplatí zmínit jedno známé rčení: dvakrát měř a jednou řež. Nejdůležitějším parametrem je v tomto případě je šířka spodní kuchyňské skříňky, do které se musí vejít všechny vaničky dřezu – popřípadně i odkapávač. Zapomínat byste neměli ani na hloubku dřezu, přičemž doporučenou hloubkou je alespoň 18 cm.

Vyberte vhodný materiál

Při výběru kuchyňského dřezu je důležitým kritériem také jeho materiál. Klasikou jsou nerezové dřezy, které jsou velmi univerzální a právě díky tomu se hodí prakticky do jakkoli pojaté kuchyně. K dostání jsou v mnoha velikostech a tvarech, takže je určitě z čeho vybírat. Nerezové dřezy jsou možná nadčasové, nicméně i ony mají svoji stinnou stránku – za nevýhodu nerezového dřezu lze určitě považovat časté leštění, neboť na nerezu je vidět každá šmouha.

Stále větší oblibě se těší granitové dřezy, které jsou z 80 % tvořeny žulou a křemenem. Kombinace těchto kvalitních materiálu jim zajišťuje opravdu vysokou odolnost a trvanlivost. Lákadlem u granitových dřezů je možnost volby barevného provedení – granitové dřezy totiž obsahují barviva která mohou mít mnoho barevných variant, tak můžete sladit s kuchyňskou linkou a jejím odstínem.

Někoho možná nejvíce zaujmou keramické dřezy. Ty slibuji vysokou odolnost vůči nárazům a vysokým teplotám, jsou zároveň nenáročné na údržbu a vypadají moc pěkně. V kterých případech ale přeci jen mohou být příliš křehké, proto jejich pořízení dobře zvažte – i s ohledem na vyšší pořizovací cenu.

Foto: Pexels.com, Pinterest.com.

Nikol Kolomazníková

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!