Nepřekonatelný způsob čištění stříbra. Předává se z generace na generaci

Zná to asi každý z nás. Původně krásné lesklé stříbrné šperky začnou postupem času měnit svou barvu a černat. Šperky tak přestanou vypadat hezky a je potřeba jim navrátit jejich původní lesk. Jak to ale zařídit, když nechcete utrácet za klenotnictví, kde vám je profesionálně vyčistí? Existuje jednoduchý fígl, díky kterému stříbrné předměty jednoduše vyčistíte z pohodlí domova. Navíc k tomu nepotřebujete žádné speciální náčiní. Vše potřebné totiž máte jistě doma.

Jak zaručeně vyčistit stříbro

K vyčištění stříbrných i postříbřených předmětů vám postačí jen tři věci, které najdete ve své kuchyni. Připravte si alobal, jedlou sodu a vroucí vodu. Alobal vložte na dno nádoby, ve které budete šperky čistit. Velikost nádoby vybírejte dle toho, kolik stříbrných předmětů máte k vyčištění. Můžete použít hrnec na vaření nebo hrníček na čaj. Dovnitř nádoby, na alobal, vložte stříbro. Dle velikosti nádoby přisypte jeden až dvě lžíce jedlé sody a zalijte vroucí vodou. Několik minut nechte předměty namočené.

Zápach během čistění ničemu nevadí

Po několika minutách se voda v nádobě začne zabarvovat do šedé barvy z toho, jak se stříbro čistí. Kromě našedivělé barvy vody by vás také mohl zaskočit mírný zápach, který ale ničemu nevadí. Je to reakce na chemický proces, který právě probíhá. Promíchejte šperky vidličkou a poté je pomocí vidličky opatrně vyndejte na látku. Pozor, abyste se neopařili. Voda může být stále horká a tuto horkost mohou nasát i stříbrné předměty. Šperky doleštěte běžným hadříkem. Můžete použít i speciální, který je určený k leštění předmětů.

Foto: Shutterstock

Jak uchovávat stříbro

Abyste minimalizovali začernání šperků, uchovávejte je v uzavíratelných plastových sáčcích nebo v sáčcích určených přímo na šperky. Každý kus uchovávejte zvlášť. Již při mírném začernání můžete šperky vyčistit výše uvedeným způsobem, který je jednoduchý a znali ho již naše babičky.

Foto: Shutterstock, zdroj: thehappyhousecleaning, BHG