Nezapomínejte na posilovač pracích prostředků. Díky tomu vyperete lépe a pračka vydrží delší dobu

Krásně vyprané prádlo je snem každé hospodyňky. Bohužel realita je často jiná. “Poslední dobou se nedovedu zbavit odolných skvrn,” hořekuje paní Jiřina. “Vytáhnu voňavé prádlo, ale nečistoty, převážně od dětí, nechtějí jít dolů.” Pro paní Jiřinu, ale také pro vás máme pár účinných triků, jak zefektivnit prací účinek a zbavit se tak i nežádoucích nečistot. 

Začněte od základu

Pravidelné čištění pračky pomáhá udržovat její výkon a prodlužuje její životnost. Jedině pravidelnou údržbou docílíte toho, aby prádlo i po vyprání bylo svěží, krásně barevné a beze skvrn. Údržbu pračky provedete jednoduchým postupem. Vyprázdněte pračku a odstraňte všechny zbytky prášku nebo aviváže ze zásobníků. Nalijte 2 šálky octa do zásobníku na aviváž a spusťte pračku na plný cyklus s vysokou teplotou. Tento postup pomáhá odstranit zbytky mýdla a vápníku. Po dokončení cyklu nechte dveře pračky otevřené, aby vyschla a zabránilo se vzniku plísně. Pravidelně odstraňujte zbytky vlákna nebo jiných nečistot, čistěte také těsnění dveří. Pokud se tam totiž hromadí nečistoty, mohou způsobit zápach a mohou vést k menší účinnosti pračky. Mějte na paměti, že pokud se pračka používá pro praní oblečení s velkým množstvím zvířecích chlupů, mohou se tam některé z nich usadit. V takovém případě je třeba pravidelně čistit filtr.

Jak na skvrny?

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit odolné skvrny z oděvů. Čím déle necháte skvrnu působit, tím bude obtížnější ji odstranit. Pokud je to možné, okamžitě omyjte skvrnu studenou vodou. Existují také různé přípravky na odstranění skvrn. Řiďte se popisem na etiketě nebo využijte často opomíjené žlučové mýdlo. Je známo, že tekuté prášky na praní jsou mnohdy účinnější při odstraňování odolných skvrn, než ty klasické. Jako v každém případě, i zde pomohou sůl a ocet, protože efektivně odstraňují některé druhy skvrn, jako jsou například od vína nebo kávy.

Posilovač praní si můžete sami vyrobit

Pokud chcete osvědčeného bojovníka se skvrnami a nechcete se obracet na lákavé etikety výrobců, které slibují zázraky, ovšem reality je jiná, přinášíme vám užitečný tip. Prostředek, který zesílí prací účinek, přednostně u bílého a světlého prádla, si můžete doma připravit do rezervy. Stačí vám k tomu 60 ml peroxidu vodíku a 2 lžíce prášku do pečiva. Směs přidejte ke klasickému pracímu prostředku a zvolte program, na který jste zvyklí. Síla těchto dvou složek by měla snadno odstranit i odolnější skvrny ze světlého prádla. 

Foto: Shutterstock

Sůl jako skvělý změkčovač

Pro všechny typy prádla platí, že pokud je ušpiněné až příliš, je vhodné jej před praním namočit. Když hovoříme o prádle barevném, velkým pomocníkem v boji proti nečistotě je zmíněné žlučové mýdlo, které běžně zakoupíte v drogerii. Skvrny také skvěle rozkládá sůl, kterou můžete přidat do přihrádky k pracímu prostředku, jedná se o zhruba dvě lžíce. U soli oceníte také to, že nádherně prádlo změkčí.

Nyní už se vy, ani Jiřina zaschlé špíny na oblečení bát nemusíte. Díky našemu posilovači a dobrým radám už vás bude v bubnu pračky vždy čekat nádherně vyprané a měkoučké prádlo. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Rockyhedgefarm, Smartschoolhouse