Odmražení mrazáku je důležitější než se zdá. Je třeba ho provádět v pravidelných intervalech

Zálohy na energie vám několikanásobně vzrostly a vy už nevíte kde byste ušetřili? Možná vás ale nenapadlo, že vaše lednice i mrazák spotřebovávají o dost více elektřiny, když nejsou řádně odmrazovány. Dále se mimo jiné dozvíte, jak často byste tento proces měli provádět a také jak ho mít co nejrychleji za sebou.

Kdy zbavit mrazák přebytečného ledu?

Lednici, kde skladujete potraviny, byste měli čistit minimálně dvakrát do měsíce. Není však třeba pokaždé odstraňovat i námrazu zadní stěny, jen pokud se objeví. U mrazáku se ideální lhůta odmrazování pohybuje okolo šesti měsíců.

Pokud tedy odmrazení mrazáku už nějakou dobu odkládáte, měli byste se do něj co nejdříve pustit. Váš spotřebič totiž spotřebovává o dost více elektřiny, a navíc nefunguje tak jak má. Poškodit se tak mohou i potraviny v něm uložené.

Jak zachovat zmražené potraviny i bez mrazničky

Prvním krokem je samozřejmě vyndání všech potravin uložených v mrazáku. Pokud nemáte možnost je prozatím uložit jinam, využijte termotašky.

Poslouží také staré noviny. Do těch potraviny několikrát zabalte, a následně vložte mezi vrstvy dek nebo peřin. Takto izolované suroviny dokáží vydržet v nezměněném stavu i několik hodin.

Ideální variantou je mít k dispozici mrazáky dva a odmrazovat je na střídačku. Dalším řešením může být také využití mrazničky u sousedů. V každém případě před odmrazením omezte nakupování potravin do zásoby.

Foto: Freepik

Odmražení mrazáku krok za krokem

Nejdříve mrazák vypněte a pro jistotu také vypojte ze zásuvky. Dvířka něčím zarazte, aby držela zcela otevřená. Pro rychlejší odmrazení můžete využít k tomu určený sprej, který nastříkáte a led díky němu rychleji roztaje. Podobně zafunguje i sůl. V případě, že opravdu spěcháte je možné využít také fén.

Než se do procesu tání pustíte, vyndejte všechny zásuvky, které zatím můžete důkladně umýt. Důležité je umístit pod i před mrazák dostatek utěrek nebo ručníků, které pohltí všechnu vodu z roztátého ledu. Dovnitř můžete také vložit pekáč, do kterého bude voda odkapávat.

Když všechen led zmizí, utřete kompletně celý mrazák do sucha a vraťte na místo čisté zásuvky. Potraviny do nich ale umístěte až ve chvíli, kdy se spotřebič opět namrazí na -18 °C.

Foto: SHutterstock, zdroj: TheSpruce, Mrappliance