Okamžitá pomoc na připálené pekáče a hrnce. Pomůže pár osvědčených surovin

Stačí jen chvilka nepozornosti a po kuchyni se roznese nepříjemný zápach připáleného jídla. Kdo by to neznal, stalo se to snad každému! Ovšem nepříjemná černá skvrna na dně hrnce, ta jednomu na náladě nepřidá. Jak se jí jednoduše zbavit pomocí praktických rad našich babiček? To se dozvíte právě nyní.

Voda a soda

Jsou to základní dvě ingredience, které při připálení hrnce užijete. A voda je hned na prvním místě, pokud nejde o zásadnější nános připáleného jídla. Stačí jí naplnit hrnec, aby bylo pokryto celé nedopatření a posléze vařit kolem 7 minut. Připálenina snadno povolí a vy ji jen sloupnete do odpadkového koše. 

Jedlá soda nastupuje v tom případě, kdy klasické převaření vodou nestačí. Můžete z ní vytvořit pastu, kterou postižená místa vydrhnete, nebo ji jednoduše přidáte do vody v hrnci a opět necháte převařit. Pokud se připálenina sama neodloupne, necháme směs působit do druhého dne a je po problému. 

Účinný ocet nebo citron

Perfektně si s připáleninou poradí také směs octa a vody – 1:1. Takovou směs povařte 5 minut a sami uvidíte, jak se postižená oblast sama uvolňuje a postupně ubývá. Pokud chcete svou palebnou sílu ještě posílit, přidejte do octa jedlou sodu. Tento postup funguje bez vody – samotný ocet přiveďte v připáleném nádobí téměř k varu, poté vše přemístěte do dřezu a přidejte lžíci sody. V tomto případě se nevyhnete šumivému efektu, proto to nikdy neprovádějte na spotřebiči. Nechte směs chvíli působit, připáleninu poté vydrhněte vhodným kartáčem nebo drátěnkou. 

Palčivý zápach octa není v žádné kuchyni příjemný. Pokud si vezmete dva citróny, nakrájíte je na větší kusy a vložíte do připáleného hrnce s vodou, opět povaříte, budou mít jeho kyseliny podobný účinek, jako bílý ocet, navíc pěkně provoní celou místnost.

Foto: Freepik

Osvědčené tipy na závěr

Toto zdaleka nejsou všechny praktické rady, týkající se připáleného dna. Velice dobře vám pomůže prášek na praní, který přidáte do vody a necháte povařit opět kolem 5 minut. Bezvadně uvolní připáleninu, kterou poté jednoduše setřete. Tímto způsobem můžete vyzkoušet také tabletu do myčky nebo klasický tekutý mycí prostředek.

Coca cola nebo černý čaj působí na připálené stejně efektivně. Nalejte je na dno hrnce tak, aby překryly poškozené dno a nechte 24 hodin působit, budete překvapeni jejich silou.

Pokud se vám příště podaří připálit hrnce, už si hlavu nelámejte. Díky těmto skvělým postupům nádobí vyčistíte tak dokonale, že na něm váš přehmat nikdo nepozná. 

Foto: Shutterstock, zdroj: ovenpride, womanandhome, bhg