Optimální klima v dřevostavbě díky společnosti Zehnder

V současné době je výstavba nízkoenergetických až pasivních domů velkým tématem. Mnoho investorů z těchto důvodů sahá k dřevostavbám. To postavilo výrobce větracích systémů před výzvu, jak efektivně vyřešit větrání takových staveb.

Z pohledu větrání totiž pasivita domu nese řadu problémů. Získat tak optimální klima s optimální vlhkostí není tak jednoduché. Konstruktéři společnosti Zehnder však přišli s řešením – systém řízeného větrání s entalpickým výměníkem.

Hlídač optimální vlhkosti – entalpický výměník Zehnder

Majitelé dřevostaveb se často potýkají s problémy s vlhkostí a teplotou v interiérech. Větrací jednotka s entalpickým výměníkem od firmy Zehnder si s těmito problémy dokáže velmi dobře poradit. V zimě udržuje teplo a vlhkost v interiéru, zabraňuje nadměrnému vysoušení vzduchu, sesychání dřeva a ohřívá přiváděný chladný vzduch z venku. Naopak v létě odvádí teplý a vlhký vzduch předtím, než přivede čerstvý vzduch do domu. 

Entalpický výměník oproti běžnému dokáže předávat z odváděného vzduchu do přiváděného čerstvého vzduchu nejenom teplo, ale i vysoký podíl vzdušné vlhkosti. Pasivně, bez dodatečné elektrické energie, pomáhá optimalizovat relativní vlhkost vzduchu v interiéru. Obyvatelé domu či bytu si tak mohou užívat čistý vzduch. Vysoká kvalita vzduchu v místnosti a relativní vlhkost vzduchu působí blahodárně na zdraví a zvyšuje pocit pohody.

Pokud je totiž relativní vlhkost vzduchu v interiéru nižší než 30 % může vést k vysušování dýchacího ústrojí a negativně ovlivňuje zdraví, spánek i soustředění. Kromě toho nízká vlhkost nepříznivě ovlivňuje svatební dřevěné konstrukce, způsobuje sesychání dřevěných podlah, nábytku i koberců.

Jak funguje rekuperace vlhkosti

Při odvádění teplého a vlhkého vzduchu z místnosti dochází při rekuperaci ve výměníku k jeho ochlazování. Vlhkost se ve výměníku sráží a předává se čerstvému vzduchu. Vlhkost tedy stejně jako teplo zůstává v interiéru a vytváří ideální klima.

Zbytková vlhkost vytváří kondenzát, který je u standardních větracích jednotek potřeba odvádět odpadním sifónem. Větrací jednotka s entalpickým výměníkem to ovšem zvládne bez něj. Což umožňuje flexibilně plánovat umístění větrací jednotky. Není třeba se vázat na vyústění odpadů. Zjednodušuje se tak montáž jednotky a výrazně se snižují náklady na instalaci.  

Maximální komfort a úspora nákladů

Odvod vodní páry snižuje rosný bod v entalpickém výměníku. Díky tomu jsou předehřívací registry nebo ochrana proti mrazu nutné až při extrémních venkovních teplotách (cca od -6 °C), což vede k vysoké energetické účinnosti. Investor si tak může užívat maximální komfort a při tom ušetřit náklady na energie. Entalpický výměník zajišťuje větší energetickou účinnost při stabilně vysokém přívodu vzduchu – stupeň účinnosti rekuperace je až 86 % tepla a vlhkosti až 73 %.

Snadná údržba

Společnost Zehnder vybavuje své výměníky patentovanou vrstvou Microban, která nepropouští pachy, nečistoty, mikroby i plísňové spory všeho druhu. Propustná membrána umožňuje pouze přenos vodní páry mezi odváděným a přiváděným vzduchem. Mikroorganizmy přes membránu neprojdou, protože jsou větší než molekuly vodní páry. Entalpický výměník Zehnder tedy vytváří vysoce hygienické prostředí a podporuje zdraví obyvatel domu.

Údržba je velmi jednoduchá. Entalpický výměník je možné z větrací jednotky snadno vyjmout a pokud je třeba, můžete ho po několika letech provozu propláchnout vodou. Tím zabezpečit dlouhodobě vysokou účinnost rekuperace.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!