Pařez není snadné odstranit, když nevíte, jak na to. Spolehlivou metodou je ale rychle a nenáročně pryč

Pařez může být tvrdým oříškem pro každého zahradníka. Po pokácení stromu nebo odstranění staršího keře se téměř vždy setkáváme s tímto nepříjemným pozůstatkem, který je obvykle odolný vůči běžným zahradnickým nástrojům. Naštěstí existuje několik spolehlivých metod, jak se zbavit pařezu rychle, efektivně a bez velké námahy. A navíc šetrně k přírodě a životnímu prostředí.

Na pařez s vhodnou chemií

Chemické přípravky jsou k dispozici téměř ve všech zahradnických obchodech. Tyto látky pomáhají rozkládat dřevo pařezu a usnadňují jeho následné odstranění. Je důležité pečlivě dodržovat návod na balení a bezpečnostní pokyny. Zde se ve velké míře požívá Dusičnan sodný (NaNO3), známý spíše pod obecným názvem “chilský ledek”.

Nejdříve do pařezu navrtejte několik hlubokých děr. Následně celou plochu pařezu posypte ledkem a snažte se ho co nejvíce vtěsnat do vyvrtaných děr. Následně vše polijte vodou a nechte ledek rozpustit. Celý pařez nakonec přikryjte zeminou. Ledek urychlí rozkladné procesy a pařez se za poměrně krátkou dobu rozpadne.

Využijte profesionálních služeb

Pokud nemáte hluboko do kapsy, bude nejlepší volbou využít profesionálních služeb. Mnoho firem se zabývá úpravou a údržbou zahrad a nabízí služby ohledně odstranění pařezů. Odborníci používají specializované techniky a nástroje k rychlému a efektivnímu odstranění pařezů bez poškození okolní zahrady. Jde sice o rychlou a precizní práci, ta ale nikdy nepřichází zadarmo. Odstranění pařezu tak může vyjít i na několik tisíc.

Foto: Shutterstock

Je to na houby

Ne, nejde o vyjádření vaší situace s pařezem, ale jde o další možnost jak se ho zbavit. A nejde o nic jiného, než o nasazení jistých druhů hub, které se dřevem živí. Jde o druh Peniophora gigantea. Jde o houbu, která se živí pouze mrtvým dřevem a lze jí koupit v mnoha hobbymarketech ve formě suchého Mycelia. Pařez opět navrtejte, díry zasypte Myceliem, řádně navlhčete a vše zakryjte hlídnou a listím. Pokud budete udržovat pařez vlhký, je houba schopná pařez do půl roku zlikvidovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Lawnstarter, Familyhandyman