Za kvalitním vínem stojí péče o vinnou révu. Jak se o ni správně starat?

Podzim se nese ve znamení vinobraní. Když léto skončilo, většina lidí truchlila, ovšem vinaři se radovali. Konečně totiž přišel čas na sklízení vinné révy, o kterou se celý rok poctivě starali. A že to nebyla práce jednoduchá!

Péče o vinnou révu není snadná, jedná se o dlouhodobý proces, kterému se musí věnovat čas a energie. Pokud není vinná réva v dobrém stavu, nemůžeme očekávat lahodné, voňavé víno. Pokud se letošní úroda vinné révy nepovedla, někde je chyba. Možná právě v samotné péči. Přinášíme proto tipy zejména pro vášnivé vinaře, které se týkají péče o vinnou révu. Příští rok bude úroda lepší, tím si buďte jisti!

Nejdříve je nutné zmínit, že se musí investovat do vinařských potřeb, jako jsou speciální přípravky a ochranné pomůcky. Bez vinařských potřeb se při pečování o vinnou révu neobejdeme. Také je třeba na úvod říct, že během prvního měsíce po rašení vinná réva prochází takzvaným obdobím růstu, kdy je třeba vinnou révu upevňovat drátěnkami nebo jiným vázacími materiály.

Letní období však není jen období růstu, ale také období péče o vinnou révu. Prozraďme si tedy, jak na to, aby úroda byla velká a následná výroba vína úspěšná.

Na osečkování nezapomínejte

Udržet vinnou révu ve zdravém stavu je někdy velice těžké. Pomoct k tomu může takzvané osečkování, které je nutné provést tehdy, kdy letorosty začínají přerůstat přes drátěnku nebo jiný vázací materiál. Osečkování je jinými slovy zkracování letorostů. Jeho cílem je udržet vinnou révu v přijatelném tvaru.

Co se týče samotného tvaru, vinná réva by se měla udržovat v takovém tvaru, kdy listová stěna není příliš hustá, zároveň hrozny jakožto plody rostliny musí být dobře osvětleny.

Je třeba také říct, že není předem stanovený termín, kdy se osečkování provádí. Každý vinař to musí poznat sám, mnohdy dochází ke zkracování letorostů už před kvetením révy. K dispozici mějte zahradnické nůžky nebo případně srp, ale s nůžkami je práce snazší a rychlejší.

Co je nutné dál udělat?

O vinnou révu pečujeme také tak, že prosvětlujeme jednotlivé zóny hroznů nebo že pečlivě upravujeme tvary vinné révy s pomocí bužírek, drátěnek a jiných podobných vinařských potřeb. Pokud se budete o vinnou révu starat dobře a správně, můžete se radovat z bohaté úrody. Opečovávaná vinná réva totiž lépe odolává houbovým chorobám a jiným škůdcům.

Foto: Shutterstock.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!