Pergola či altán jako oáza klidu na vaší zahradě

Pergola či altán jako oáza klidu na vaší zahradě

Stali jste se šťastnými majiteli vysněného domku se zahrádkou a hledáte způsob, jak vybudovat na vaší zahradě příjemné zákoutí, které poslouží jako zázemí pro setkávání se s přáteli, chvíle strávené s dětmi i jako oáza odpočinku a relaxace? Odpovědí může být zahradní altán a nebo rovnou pergola.

Zahradní altán rozšiřuje obytný prostor

Zahradní altány a pergoly jsou stále oblíbenější způsoby rozšíření obytného prostoru alespoň v letním období. Prosklené varianty potom prodlužují sezónu využití venkovního příbytku i o několik měsíců. Zahradní altány poskytují ochranu před sluncem i deštěm, prostor pro trávení volného času či případné stolování, grilování a setkávání s přáteli a rodinou.

Na velikosti záleží

Od toho, jaké požadavky budeme na altán klást, se odvíjí i jeho rozměry. Hledáte-li altán pro čtyřčlennou rodinu, bude vám pravděpodobně plně dostačovat klasický rozměr 3 x 3 m. Plánujete-li naopak na zahradě pořádat větší akce nebo třeba vlastní svatbu, zaměřte se na rozměrnější varianty, obvykle v rozměrech 3 x 6 m a větší. Pro volbu velikosti je rozhodující počet hostů, které potřebujete pod altán schovat.

Jak pořídit pergolu?

Při pořizování pergoly máte několik možností:

  1. Koupit si již hotovou a pouze ji nainstalovat. To znamená přípravu a srovnání podlahy a složení a uchycení konstrukce a zastínění altánu.
  2. Postavení vlastní pergoly, což vyžaduje zručnost a vybavení a v neposlední řadě kvalitní zdroj materiálu.
  3. Najmutí specializované firmy, která zajistí vše na klíč od návrhu po realizaci. Nebo zajistí pouze tu část, na níž vy sami nestačíte.

Jdete-li na to druhou a třetí cestou, není třeba vám více radit. Pravděpodobně máte již v hlavě jasný plán, jak bude vaše pergola vypadat a jaké materiály na její stavbu použijete.

Stačí vám party stan?

Plánujete-li koupit altán již hotový, je v první řadě potřeba si promyslet, co od něho očekáváme. Kromě výše zmíněných rozměrů promyslete i stabilitu konstrukce. Stačí vám na léto párty stan se stěnami z tkaniny s obsahem PVC, který jednoduše na konci léta sbalíte a vybalíte až na jaře? S party stanem ale musíte počítat s nižší stabilitou. Při silnější letní bouřce by se mohlo stát, že vám stan dokonce uletí třeba až k sousedovi na zahradu.

Nebo byste raději něco stabilnějšího?

Preferujete-li stabilnější konstrukci, která nepodlehne ani vichřici a budete ji moci na vaší vlastní zahradě provozovat celoročně, pak volte altán z levnější ocelové konstrukce nebo dražšího dřeva. Zvláště dřevo do exteriéru vaší zahrady velmi příjemně zapadne a po čase tento se tento přírodní materiál stane plnohodnotnou součástí vašeho prostoru.

Foto: Shutterstock.com.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.