Petrklíč vás zbaví kašle, ale pozor. Ve větších dávkách je jedovatý

Prvosenku jarní nebo-li petrklíč najdeme ve volné přírodě, ale i na zahrádkách. Pro léčebné účely se využívá její kořen, stvol s květy i listy, ale pozor: kořen je u nás chráněný. Pokud si ho tedy nepěstujete doma.

Sběr

Květy petrklíče se sbírají v dubnu a v květnu, následně se velmi rychle suší na stinném a vzdušném místě. Pokud je sušíme v sušičce, tak potom do maximální teploty 40°C. Jestliže jsou správně usušené poznáme podle toho, že květ si zachoval barvu a jemně nasládlou chuť.

Foto: Pexels.com

Oddenek s kořínky se sbírá buď brzy na jaře nebo na začátku léta a poté v srpnu. Kořen umyjeme ve studené vodě a sušíme stejně jako květ.

Listy se sbírají v době kvetení, tedy během dubna a května.

Všechny rostlinné části skladujeme v papírových obalech, v suchu a bez přístupu světla.

Petrklíč obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek

Petrklíč obsahuje saponiny, glykosidy primulaverin a primaverin, flavonoidy, silice, minerální soli, třísloviny, kyselinu křemičitou. Všechny tyto látky vedou k blahodárným léčebný účinkům.

Prvosenka uvolňuje hleny, usnadňuje odkašlávání, využívá se při zánětech horních cest dýchacích, při akutní a chronické bronchitidě, zápalu plic, při chřipce či prochladnutí, doporučuje se při závratích, srdeční slabosti, dně či ledvinových kamenech, při revma, bolestech hlavy, neuróze, horečce, při poruchách metabolismu, bolesti trojklanného nervu, při artróze kloubů, je potopudná.

Foto: Pexels.com

Užití petrklíče

Nálev: 10 gramů usušených prvosenkových květů nebo 1 polévkovou lžíci usušeného kořene zalijeme dvěma šálky vařící vody, necháme vylouhovat a pak scedíme. Pijeme 1 až 2 šálky denně.

Vlasová koupel: použije se nálev, stejně tak jím můžeme omývat mastnou pokožku.

Tinktura: čerstvou nať a kořeny rozsekáme, vložíme je do sklenice a zalijeme 40 % lihem v poměru 1:5. Necháme 14 dní louhovat, každý den protřepeme. Po uplynutí doby scedíme a přelijeme do tmavých lahviček a využíváme podle potřeby, hlavně při problémech s dýchacími cestami 3×30 kapek denně.

Lze si připravit i sirup či odvar.

Upozornění: petrklíč je ve větších dávkách mírně jedovatý, vyhnout by se mu měli lidé užívající léky na ředění krve a rovněž by k němu měly velmi opatrně přistupovat těhotné ženy.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.