Stavby v panamské vesnici na první pohled vypadají jako obyčejné rodinné domky. Jsou ale vybudovány z plastu

Foto: Plasticbottlevillage-theline.com

Za poslední roky vznikla po celém světě spousta zajímavých projektů, které podporují udržitelnost a dávají si za cíl zlepšit stav naší planety. Téma ekologie se velice dotýká také oblasti bydlení a čím dál více lidí hledá alternativní a efektivní způsoby, jak fungovat v domácnosti a zároveň v souladu s přírodou. Kanadský podnikatel Robert Bezeau o tom ví své a rozhodl se přestat jen přihlížet hromadícímu se plastovému odpadu.

Vše začalo v Panamě

“Měl jsem dost toho, kolik plastu se jen tak povaluje po zemi. Tak jsem se rozhodl ho využít,”

řekl Robert po tom, co se přestěhoval do Panamy, kde začal budovat takzvanou Plastic Bottle Village, doslova Vesnici z Plastových Lahví. Bocas de Toro, což je místo v Panamě, kam se Robert uchýlil, aby zrealizoval svůj projekt, bylo obrovsky znečištěno odhozenými plastovými lahvemi a obaly.

Foto: Plasticbottlevillage-theline.com

Plasty mohou mít různorodé využití

Robert by lidem rád ukázal, že plast je možné využít pro všelijaké stavební účely od zateplení po stavbu dočasných přístřešků během přírodních katastrof v tajfunových oblastech nebo budování cest a silnic. Plast se ale dá využít i při konstrukci plaveckého bazénu nebo různých nádrží – fantazii se meze nekladou!

Dům, za který se rozhodně nemusíte stydět

Ačkoli “domy z plastu” během výstavby nevypadají nijak líbivě, finální podoba stavby by neurazila kdejakého fajnšmekra. Stavba jednoho domu o 100 metrech čtverečních přitom vyjde na zhruba 14 tisíc plastových lahví. Domy jsou stavěné tak, aby odolávaly zemětřesení a silnému větru. Zároveň nepotřebují být klimatizovány, což ušetří spoustu energie a vesnice si tak vystačí z větší části pouze se solárními panely.

Interiér domu je navržen tak, aby působil moderně, stylově, a zároveň byl praktický. Žádné nové nebo pokrokové spotřebiče v něm ale nečekejte – dům je vybaven věcmi z druhé ruky, kterým Robert vdechnul nový život.

Hrad z plastových lahví jako relaxační i výukové centrum

Jako turistickou atrakci a především inspiraci Robert ve vesnici vybudoval také plastový hrad. Má čtyři patra, skládá se ze 40 000 plastových lahví a jeho stavba trvala dva roky. Hrad slouží jako hotel a zároveň jako vyhlídka – je z něj překrásný výhled na okolí. Nechybí ani vzdělávací místnost, kde si návštěvníci mohou přečíst více o plastech a jejich dopadu na planetu. 

Tereza Menzlova

Inspirativní bydlení a bytový design je mou vášní. Hltám moderní i tradiční architekturu. Ráda vás provedu krásami staveb, které mě zaujaly a které ve mně něco zanechaly.