Bytová krize nebo obecně nesnadná dostupnost vlastního bydlení se netýká jen největších českých měst. S podobným problémem zápolí celý svět. Na světě jsou místa, kde situace s bydlením je ještě daleko tragičtější než v našich končinách. A to je také skvělá příležitost, jak za pomocí nových technologií tuto situaci zvrátit.

Díky spolupráci inovativní Sanfranciské stavební společnosti Icon (jež také navrhuje vlastní 3D tiskárny pro speciální stavební účely) spolu s neziskovou organizací New Story vznikl projekt výstavby plnohodnotných levných domů. První prototyp byl “postaven” (spíš tedy “vytisknut”) za pouhých 48 hodin s cenou 10 000 $, což odpovídá zhruba 230 000 Kč. Rozloha tohoto domu byla zhruba 32 metrů čtverečných. Dokončovací práce, jako je usazení oken, dveří a dalších netisknutelných součástí domu dokáže zkompletovat za několik hodin zajistí pouze několik stavebníků, zbytek je skutečně vytvořen jen za pomocí 3D tiskárny.

Výroba prototypu ovšem běžela jen čtvrtinovou rychlostí, než s jakou dokáže 3D tiskárna operovat. Firma následně deklarovala, že je schopná s touto tiskárnou bez problémů postavit domy o ploše 65 metrů čtverečných za 24 hodin v ceně do 4 000 $, tedy v ceně nižší než 100 000 Kč.

Tato technologie je příslibem pro rychlé a levné řešení bydlení v rozvojových zemí, kde jsou lidé nuceni žít v náročných podmínkách. Spojení neziskové společnosti Icon a firmy New Story již plánuje převést prototypy v reálné bytové jednotky ve státě El Salvador. Unikátní projekt čítá “rychlovýstavbu” sta domů s touto levnou technologií, jak uvedlo CNN a Business Insider.

Zdroj: CNN, Business Insider.

Foto: New Story/BANDD Designs.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!