Plnohodnotný dům za cenu pod 100 000 Kč? Realita díky technologii 3D tisku

Plnohodnotný dům za cenu pod 100 000 Kč? Realita díky technologii 3D tisku

Bytová krize nebo obecně nesnadná dostupnost vlastního bydlení se netýká jen největších českých měst. S podobným problémem zápolí celý svět. Na světě jsou místa, kde situace s bydlením je ještě daleko tragičtější než v našich končinách. A to je také skvělá příležitost, jak za pomocí nových technologií tuto situaci zvrátit.

Díky spolupráci inovativní Sanfranciské stavební společnosti Icon (jež také navrhuje vlastní 3D tiskárny pro speciální stavební účely) spolu s neziskovou organizací New Story vznikl projekt výstavby plnohodnotných levných domů. První prototyp byl “postaven” (spíš tedy “vytisknut”) za pouhých 48 hodin s cenou 10 000 $, což odpovídá zhruba 230 000 Kč. Rozloha tohoto domu byla zhruba 32 metrů čtverečných. Dokončovací práce, jako je usazení oken, dveří a dalších netisknutelných součástí domu dokáže zkompletovat za několik hodin zajistí pouze několik stavebníků, zbytek je skutečně vytvořen jen za pomocí 3D tiskárny.

Výroba prototypu ovšem běžela jen čtvrtinovou rychlostí, než s jakou dokáže 3D tiskárna operovat. Firma následně deklarovala, že je schopná s touto tiskárnou bez problémů postavit domy o ploše 65 metrů čtverečných za 24 hodin v ceně do 4 000 $, tedy v ceně nižší než 100 000 Kč.

Tato technologie je příslibem pro rychlé a levné řešení bydlení v rozvojových zemí, kde jsou lidé nuceni žít v náročných podmínkách. Spojení neziskové společnosti Icon a firmy New Story již plánuje převést prototypy v reálné bytové jednotky ve státě El Salvador. Unikátní projekt čítá “rychlovýstavbu” sta domů s touto levnou technologií, jak uvedlo CNN a Business Insider.

Zdroj: CNN, Business Insider.

Foto: New Story/BANDD Designs.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!