Podlehněte kouzlu skandinávského designu

Podlehněte kouzlu skandinávského designu

Jako skandinávský styl bydlení se u nás chápe zařízení bytu, jehož hlavním poznávacím znamením je jednoduchost a lehkost. Jsou tu voleny světlé barvy a veškeré vybavení je praktické a nadčasové. Obvykle mezi naše pocity při vstupu do takto zařízeného bytu patří klid, uvolněnost a harmonie.

Skandinávský není jen jeden

Nelze říci, že co my si představujeme pod termínem skandinávský design je opravdu používané ve všech severských zemích. V každé je typické zařízení interiéru trochu odlišné.

V Dánsku je kladen důraz na využití dřeva. Interiéry bytů nehýří barvami, ale upřednostňuje se spíše kombinace bílé a černé. Ke švédským interiérům patří světlé barvy a přírodní materiály. Nemalou úlohu tu sehrávají detaily. Finsko preferuje bílou barvu a rozmanité vzory. Stěny bývají obložené bílým dřevem. Norsko je oproti předchozím zemím v zařizování interiérů spíše konzervativní. Styl je rustikální, nemá již v sobě námi očekávatelnou lehkost.

Společné znaky

U nás se z dříve zmíněných stylů zařízení interiéru vybrali spíše společné znaky, které si našli mnoho příznivců. Skandinávský design tedy klade důraz na přírodní materiály. Je tu hojně využíváno dřevo, veškeré vybavení je na prvním místě praktické. Pokud je takto zařízen celý byt, působí velmi lehkým a vzdušným dojmem.

Nábytek není masivní, obvykle je na nožičkách. Preferují se světlé barvy, tvary jsou ladné, neokázalé. Disponuje čistými liniemi, je tu patrný minimalismus. Výhodou je nadčasovost tohoto vybavení. Nestane se vám, že byste vybraný kousek museli za dva roky obměnit, protože prostě vyšel z módy.

Důležité je vhodné osvětlení bytu. Pohrát si můžete se stropním osvětlením, ale klidně vybírejte různorodé lampičky nebo stojací lampy. Vzory volte jednoduché, může se jednat o různé pruhy, opakující se motivy zvířat nebo černobílé kombinace.

Nejen IKEA

Možná vám při vyslovení tématu dnešního článku přišlo na mysl vybavení z prodejen IKEA. Zdaleka se nemusíte ale omezovat jen na ně. Mezi skandinávskými značkami jsou osvědčené třeba Gubi, Muuto nebo Normann Copenhagen. Naleznete už plno obchodů (kamenných i internetových), kde můžete nakoupit nábytek i veškeré doplňky do bytu.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE