Podzimní výsadba stromů je vhodná jen pro určité druhy. Mohli byste o ně přijít 

Často si kladete otázku, která roční doba je pro výsadbu stromů nejlepší? Dnes vám přinášíme odpověď i výhody jednotlivých období, včetně toho, jaké stromky se vám na podzim skutečně sázet nevyplatí.

Jaro versus podzim

I když je tato věčná otázka často zmiňovaná, pravda je jedna, ani mezi jedním není rezolutní vítěz. Jak období jara, tak podzim sebou při výsadbě nese svá pro a proti. Vždy se primárně držíme toho, abychom vysazovali dle nároků jednotlivých odrůd.

Jaro je obecně bráno, jako vhodné období k nové výsadbě. Počítejte s tím, že v létě stromek zažije stresové období, kdy bude jeho nedostatečně rozvinutý kořenový systém prahnout po vodě, kterou mu mohou odepřít především horka, s nimiž se v posledních letech setkáváme. Saďte proto, co nejdřív z jara – ideální období je, když skončí mrazy a dovedete zarazit rýč do země – tedy od března. Myslete na to, že nově zasazený stromek bude vyžadovat vaši péči ve formě pravidelné zálivky, která se nesmí podcenit.

Nyní si jistě říkáte, že podzim může být vhodnější, ale co s těmi mrazy? Ideálním obdobím pro výsadbu je říjen, kdy má stromek ještě dostatek času k tomu, aby se na zimu připravil. Se zimou pak nastává čas odpočinku, kdy se dřevina dostává do zimního spánku, spotřebovává méně energie a na jaře se tedy probouzí plná síly a řádně zavlažená. 

Na podzim nikdy nesaďte meruňky nebo broskve, nejsou za mlada odolné mrazu, umístěte je na zahrady až na jaře. Naopak od toho jabloně, slivoně, hrušky, třešně nebo révu můžete klidně vysadit ještě před zimou. 

Foto: Freepik

Příprava na výsadbu

Jelikož jsme se nyní společně ujistili, že s podzimem můžete ještě na zahradu několik ovocnanů s klidnou duší doplnit, pusťme se společně do přípravy k výsadbě.

Stromek, který přivezete ze zahradnictví zasaďte vždy, co nejdřív a nikdy ne do otvoru, odkud jste vykopali starou dřevinu. Připravte zcela novou díru, která by měla kořenový bal stromu přesahovat až čtyřikrát, důkladně ji prolejte vodou a nechte několik dnů vyvětrat. Poté naplňte kvalitní zeminou s přidaným humusem, vsaďte stromek a opatrně zasypejte, dokud není spodní kořenový bal důkladně přikrytý hlínou. Zeminu shora citlivě ušlápněte, aby stromek dobře držel a pořádně zalijte. 

Je jisté, že období podzimu a jara pro své deštivé dny poskytne pro nové stromky vždy to nejlepší. Nyní již víte, že pokud chcete nechat na jaře zahradu probudit v plném proudu, je vhodné zasadit určité stromky již na podzim a s jarem přivítat první květy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Purdue, Extension, Blog.tentree