Pokud se vám vyboulí dno pánve, zřejmě ji špatně myjete

Kuchyňská pánev je základním nástrojem v každé kuchyni. Slouží k přípravě široké škály jídel od smažení, pečení, dušení až po grilování. Správné používání a údržba pánve je důležitá pro její dlouhou životnost a dobrý výkon. Pokud nebudete dodržovat vhodné postupy, můžete svou pánev poškodit a snížit její efektivitu. V tomto článku se zaměříme na tipy a rady, jak správně používat a udržovat kuchyňskou pánev, abyste si mohli vychutnávat chutné a profesionálně připravené pokrmy při každém jejím použití!

Správné použití pánve je základ

Hned na začátku si dovolíme uvést několik rad, jak správně používat pánev. Možná to berete, jako banalitu, nicméně, některé kroky jste možná přestali v průběhu let praktikovat, proto si je nyní zopakujeme.

Před použitím pánve je důležité ji předehřát na správnou teplotu. Například při smažení je třeba pánvičku dostatečně předehřát, zatímco u přípravy jemnějších jídel na nižší teplotě nemusí být předehřátí tak důležité. Dále je pro přípravu jídel na pánvi důležité použít tuk, jako je olej, máslo nebo sádlo, aby se zabránilo přilnutí jídla na dno pánve. Správné rozložení jídla na pánvi zde má také své místo. Jídlo by mělo být správně rozloženo, aby se zajistila rovnoměrná tepelná úprava pro všechny kousky. Při smažení nebo pečení na pánvi je třeba jídlo pravidelně obracet, aby se propeklo z obou stran.

Nejčastější chyby

Nyní si pojďme ukázat, jaké jsou při použití tohoto kuchyňského náčiní nejčastější chyby. Hned na prvním místě stojí použití ostrých nástrojů, které mohou způsobit poškrábání nebo oděrky na povrchu pánve. Toto poškození je nenávratné, tak na to myslete. 

Přehřívání pánve nadměrně vysokou teplotou může způsobit její deformaci, ztrátu nepřilnavého povrchu nebo spálení připravovaného jídla, což může zanechat zbytky na povrchu pánve, které je těžké odstranit. Nikdy byste k čištění neměli používat drsný povrch houbičky či drátěnku.

Co ovšem mnozí z vás jistě dělají denodenně je, že pánve myjí v myčce na nádobí. Je to tak, ale pro tyto kuchyňské pomocníky se tento postup nedoporučuje. V myčce na nádobí může dojít k poškrábání povrchu pánve nebo poškození rukojeti. Pozor na ostré a kovové předměty si dejte také při skladování.

Foto: Shutterstock

Voda do horké pánve nepatří

Jistě se vám už stalo, že pánvi se po jisté době nehezky vyboulilo dno. Pravda. S tímto se ztěžuje mnoho věcí, těžko se připravují jídla a pánev může jít zanedlouho do koše. Toto je důsledem jediného – když jste totiž chtěli pánev umýt, rozhodli jste se, že na horký povrch nalijete studenou vodu, a to, že se vypouklo dno už je toho jenom důsledkem. Myslete také na to, že pokud jste to už jednou udělali a nic se vám nestalo, jen dobře pro vás, prskající olej z pánve je totiž v kombinaci s vodou nebezpečný a může vás spálit. 

Vzhledem k tomu, že pánev je také náchylná ke rzi, je obecně dobré pánev šetrně umýt a ihned vysušit, aby se jejímu vzniku předešlo. Pánev nechte před uložením ještě chvilku stát, aby dostala prostor proschnout všude a tím nesetrvalo jediné místečko ve vlhkosti. 

Správné používání a údržba kuchyňské pánve jsou klíčové pro její dlouhou životnost a optimální výkon. S dodržováním správných postupů můžete minimalizovat riziko poškození pánve a zlepšit kvalitu připravovaných jídel. Doufáme, že vám tyto tipy a rady pomohou správně používat a udržovat vaši kuchyňskou pánev a že si budete moci užívat výborných jídel připravených na této důležité pomůcce!

Foto: Shutterstock, zdroj: Fabini, TasteofHome