Pořizujete nová okna? Zjistěte si, z jakých variant můžete vybírat

Chcete se pustit do rozsáhlé rekonstrukce spočívající ve výměně oken? Potom si pečlivě vyberte ten správný typ. V článku se dozvíte, jak se jednotlivé druhy oken liší a jaké jsou jejich případné výhody.

Univerzální a levná plastová okna

Při výběru oken se pravděpodobně hned dostanete k aktuálně nejoblíbenější a nejčastější volbě mnoha lidí. Jde o plastová okna. Jejich popularita je oprávněná, protože nabízí výborné vlastnosti pro těsnění před únikem tepla a poslouží i jako zvuková izolace. Zároveň se o ně nemusíte téměř vůbec starat, protože jsou bezúdržbová.

A že nechcete nudně bílé okenní rámy? Nikdo vás do nich nenutí, protože plastová okna je možné jednoduše opatřit speciální fólií s vybraným dekorem připomínajícím dřevo nebo barvou. Snadno je tak sladíte s fasádou domu.

Léty ověřená okna ze dřeva

Další často využívanou variantou jsou dřevěná okna. Zde se jedná o materiál prověřený staletími používání. V dnešním moderním zpracování nabídnou okna ze dřeva výborné izolační schopnosti a nevykazují tak velké nároky na údržbu. I přesto však jednou za čas potřebují ošetření speciálním lakem.

Zvláštní kouzlo mají hlavně špaletová okna. Jejich instalace je nutná na historické budovy, případně se výborně hodí ke starším domům, chatám či chalupám. V moderním provedení opět nabídnou skvělé funkční vlastnosti včetně pořádné izolace.

Velmi odolná hliníková okna

Pro moderní novostavby či na atypicky velká okna se výborně hodí hliníková okna. Je to hlavně díky jejich neuvěřitelné pevnosti a odolnosti. Z toho důvodu se uplatňují hlavně v komerčních budovách, pro výlohy a podobné. Pokud se pro ně rozhodnete, počítejte s trochu vyšší cenou, která se vám však vrátí perfektní výdrží i po mnoho let s minimální náročností na údržbu.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!