Pozor na to, co si dovolíte na svém balkóně. Zavařit si můžete cigaretou i grilovačkou

Zájemci o byty dávají přednost těm s balkóny. Dává vlastníkovi nebo nájemci bytu pocit svobody a kousku přírody. Na balkóně si každý plánuje opalování, grilování, zahradničení, kouření cigaret a popíjení kávy. Věděli jste, že ne vše může být povoleno?

Jak se nahlíží na balkón

Balkón je sice výhradně užíván pouze majitelem bytu, ale ve skutečnosti patří mezi společné prostory domu. Vztahují se na něj pravidla společného užívání prostor. Vymezení, jak užívat balkón najdete u SVJ nebo družstev, ale také v Občanském zákoníku.

Pohled SVJ a družstev

Užívání balkónu jsou definovány ve stanovách SVJ a družstva. Většinou zakazují grilování a kouření ve společných prostorách, tedy i na balkóně.

Jak zjistím, že je balkón zahrnut do společných prostor domu? Panelové domy postavené po roce 2014 určují balkóny a terasy jako společné prostory, i když jsou výlučně přístupné pouze vlastníkovi bytu.

U panelových domů postavených před rokem 2014 najdete ustanovení v zákoně o vlastnictví bytů.

Balkón dle občanského zákoníku

V občanském zákoníku nenajdete ustanovení, že je balkón prostor určený ke společnému užívání. Na druhou stranu můžete užívat tyto prostory tak, aby vaše činnosti nějak neomezovali obyvatelé ostatních bytů v domě. V paragrafu 1013 občanského zákoníku je uvedeno: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.“

Foto: Shutterstock

Jak se vyhnout nedorozumění

V případě, že chcete balkón užívat ke grilování, pořiďte si bezkouřový nebo plynový gril, kde eliminujete riziko jakéhokoliv poškození nebo ovlivnění sousedského prostoru. Chcete-li si uspořádat grilovací párty, dejte přednost sdíleným grilům na veřejných prostranstvích.

Při kouření na balkóně zkontrolujte sousedy, jestli nemají pověšené prádlo, nevětrají nebo kudy kouř jde. Dbejte na ohleduplnost. Totéž platí pro oklepávání popela z cigarety – zásadně využívejte popelník.

Foto: Shutterstock, zdroj: Estav, Pravniprostor