Před malováním je nutné vyhladit zdi. Zedníka ale volat nemusíte

Přemýšlíte o vymalování bytu, ale vaše zdi nejsou úplně hladké? Nerovnosti, drobné praskliny nebo starý hrubý nátěr mohou malování značně zkomplikovat. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak si můžete poradit sami bez pomoci zedníka.

Nachystejte si správné náčiní

Kvalitní malování začíná dokonalou přípravou povrchu. Pokud máte popraskané a hrubé zdi, případně na nich zůstaly stopy po starých nátěrech, nový malířský nátěr je nezakryje. Naopak se mohou ještě více zvýraznit. Aby barva správně přilnula a byl výsledek co nejhezčí, bude zapotřebí, abyste povrch zdí před malováním pečlivě vyhladili. Nemusíte však platit drahé zednické práce, protože tuto úpravu zvládnete sami. Stačí správné nástroje a trocha trpělivosti.

Příprava stěn na vyhlazení

Než se pustíte do samotného vyhlazování, důkladně stěny očistěte od všech nečistot. Pokud se na nich vyskytují zbytky staré malby, zejména pokud se odlupuje, seškrábejte ji pomocí špachtle nebo brusného papíru. Na mastné skvrny a jiné nečistoty použijte roztok vody se saponátem, případně technický líh.

Jestliže se na zdech vyskytují praskliny a díry po hřebících, opravte je za pomoci tmelu. Na malé nerovnosti postačí běžný akrylátový tmel, který se snadno nanáší špachtlí a rychle schne. Větší nerovnosti a hlubší trhliny bude lepší vyplnit sádrou, pomoci může i speciální vyrovnávací tmel. Po zaschnutí povrch jemně přebruste, aby byl hladký.

Foto: Shutterstock

Použití stěrky na vyhlazení povrchu

Na hrubé stěny a nerovný povrch je ideálním řešením jemná stěrka. Tato hmota se nanáší na celou plochu stěny, vyplní drobné nerovnosti a vytvoří dokonale hladký podklad pro malování. Stěrku nanášejte širokou nerezovou špachtlí či hladítkem. Pracujte rovnoměrně a snažte se nanášet jen tenkou vrstvu, aby povrch zůstal co nejhladší. Pokud musíte aplikovat více vrstev, vždy počkejte, až předchozí vrstva dokonale zaschne. Poté ji jemně přebruste brusnou mřížkou, případně jemným smirkovým papírem.

Jakmile stěrka zaschne, přejděte k penetraci. V ideálním případě použijte hloubkovou penetraci. Ta zpevní nanesený podklad, sjednotí savost stěn a zlepší přilnavost barvy, díky čemuž bude finální nátěr rovnoměrnější a odolnější. Pokud dodržíte správný postup, vaše zdi budou dokonale hladké a připravené na nový nátěr, který vydrží dlouhé roky.

Foto: Freepik, zdroj: diy, Bunnings