Při výběru hypotéky nevěřte první nabídce, radí hypoteční poradce

Výběr hypotéky je důležitý krok v našich životech, který zpravidla ovlivní směřování celé vaší rodiny po desítky let. Máte-li v plánu v nejbližší době zakoupit vlastní nemovitost, pravděpodobně se nevyhnete financování svého vysněného bydlení formou hypotečního úvěru. Jak se ale vyznat v nepřeberných nabídkách hypotečních úvěrů na trhu? Jak vybrat tu nejlepší hypotéku? Zkuste naše tipy. Vyzpovídali jsme nezávislého hypotečního poradce Zdeňka Kortuse, který se na trhu hypoték pohybuje profesně již přes 10 let.

“Princip, jak nejlépe vybrat hypotéku pro vaše bydlení, je v zásadě velmi jednoduchý”, říká Zdeněk Kortus. “Důsledně porovnejte aktuální nabídky všech bankovních institucí na našem trhu. Neztrácejte ovšem čas návštěvami poboček, zapojte nejprve internet, emaily, případně telefony a vyptávejte se z pohodlí svého domova. Můžete samozřejmě očekávat spoustu pozvánek na osobní schůzku, kde vám šikovný obchodník bude nabízet “zaručeně nejvýhodnější nabídku” platnou jen tento den/týden/měsíc (čemuž samozřejmě nevěřte). Říkejme tomuto počátečnímu procesu prvotní oťukávání aktuální situace na hypotečním trhu. Účelem je získat jakýsi benchmark a být v obraze”.

“Jako druhý krok volte návštěvu pobočky banky, u které máte svůj běžný bankovní účet. Důvod je jednoduchý. Vaše banka vás zná a jen nerada by o svého dlouholetého klienta přišla a proto zde existuje solidní pravděpodobnost, že právě vaše banka vám nabídne výhodný hypoteční úvěr”, radí Kortus.

Při osobní schůzce s hypotečním poradcem vaší banky seznamte příslušného pracovníka se svým záměrem a nechte si vykalkulovat nabídku. Nehledě na to, jak bude tato nabídka jakkoliv pro vás zajímavá, odejděte pouze s vytisknutým dokumentem s oficiální nabídkou Určitě nepodepisujte smlouvu hned na první dobrou. Doporučená strategie je s díkem odmítnout a konstatovat, že tato nabídka pro vás není zajímavá. Nebojte se být lehce teatrální a zahrát toto menší divadlo. Jen tak dosáhnete svého cíle k získání rozumné nabídky.

Zkuste své štěstí u lídra na trhu

Dle wikipedia je největší bankou na českém trhu Česká spořitelna. Zkuste se poptat u lídra na trhu o možnostech uzavření hypotečního úvěru právě u nich. U největší společnosti poskytující hypoteční úvěr můžete očekávat nejlepší poměr cena / kvalita. Nechte si proto vypracovat konkurenční nabídku.

Porovnávejte, porovnávejte a porovnávejte

Nyní byste měli být v situaci, kdy máte k dispozici jednak nabídku kalkulace hypotečního úvěru vaší domovské banky, největší banky na českém trhu a také jistě i několik kalkulací z internetových porovnávačů. Porovnejte důkladně a důsledně všechny nabídky a zvolte tu nejlepší.

Získali jste lepší nabídku? Zajděte znovu do své banky

Získali jste z kroků výše lepší nabídky hypotéky, než které vám nabídla vaše banka, zkuste ještě jednou zajít za hypotečním poradcem z vaší banky a předložte mu lepší nabídku. Poptejte se, zda by bylo možné získat u nich lepší nabídku, pokud ne, je to důvod k odchodu nejen ze schůzky, ale i jako klient a přejít k jiné bance. Pokud jste u dané banky dlouhodobým klientem, měla by se snažit vyjít vám vstříc. Když se tak nestane, nebojte se klidně banku změnit.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!