Rady pro pěstitele balkonových rostlin

Balkonové rostliny pomalu, ale jistě začínáme opět vytahovat na naše balkony a okenní parapety. Dlouhé zimní měsíce byly zazimovány a uskladněny na chodbách našich domovů nebo v pracovnách a jelikož teploty začínají sahat na přijatelnou teplotu, řada pěstitelů již zvažuje vytažení balkonových květin zpět na své místo ze svých úkrytů. Ať už se ale rozhodnete pro vytažení balkonových rostlin nyní nebo později, prozradíme vám, jak o ně správně pečovat, aby vám opravdu krásně rostly a kvetly.

Zejména během vegetační sezony jsou na balkonové květiny kladeny opravdu velké nároky. Aby balkónové květiny zdobily naše obydlí ve své plné síle a kráse, rostliny musí být vitální, plné květů a hustě větvené. Za tím vším stojí jen a jen správná péče každého pěstitele. A právě pro ně máme několik rad.

Aby květiny rostly, potřebují správný substrát

Pokud se chcete letos dočkat opravdu košatých muškátů či jiných pokojových rostlin, základem všeho je správný substrát. Ten je naprosto klíčový při pěstování pokojových rostlin. V případě balkonových rostlin by jejich substrát měl být dobře propustný, vzdušný, také výživný. Buď si můžete zakoupit přímo substrát pro balkonové rostliny, který najdete v každém obchodě se zahradnickými potřebami, nebo si ho můžete namíchat z křemičitého písku, perlitu, kvalitního kompostu, rašeliny či dobré zahradní zeminy.

Po zazimování zkontrolujte stav rostlin

Nikdy neumísťujte rostliny na okenní parapety nebo balkon hned po vytažení z jejich zimního úkrytu. Každá rostlina musí být zkontrolována, jelikož během zimování mohlo dojít k jejich napadení například mšicemi nebo molicemi či sviluškami. Rostliny je dobré přesadit do zcela nového připraveného substrátu, případně je dobré provést ochranný postřik, pokud jste na nějakou napadenou rostlinu přece jen narazili.

Hnojivo je nepostradatelné

Už během prvních dnů na balkoně se vyplatí rostliny hnojit. Z počátku je hnojíme méně, během pozdního jara a léta je hnojíme i jednou za čtrnáct dnů. Je zde možnost (zejména při jarním přesazování) přimíchat hnojivo přímo do substrátu. Volte však pozvolně rozpustné, které zajistí dostatečné množství živin na dlouhé měsíce.

Foto: Shutterstock.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.