Dřevěným obkladem se podařilo zamaskovat extravagantní architekturu 90. let

Devadesátá léta se podařilo zdařile zamaskovat

Jestli je nějaký styl na první pohled znatelný, je to architektura 90. let. Extravagantní tvary místností, výčnělky i různé druhy povrchů, to vše lze jen obtížně zamaskovat. Při rekonstrukci víkendového domu v Kalifornii architekti zkusili obložit celý dům dřevem. A vyšlo to.

Devadesátky, kam se podíváš

Rozlehlá venkovská rezidence ve městě Manhattan Beach byla na prodej ve svém původním stavu, tedy tak, jak byla postavená v 90. letech minulého století. Relativně nová stavba ovšem nesla všechny charakteristické nešvary architektury své doby, se kterými se majitelé odmítali smířit.

Závan devadesátých let byl skutečně cítit na každém kroku. Tvar domu byl nepravidelný a navíc plný různorodých výčnělků. Střecha byla částečně rovná a částečně šikmá. V domě byla dokonce místnost ve tvaru osmiúhelníku.

Architekti vytvořili návrh rekonstrukce, která neměla za cíl eliminovat jednotlivé prvky, ale pouze je zjemnit. Hlavním prostředkem byl venkovní obklad z cedrového dřeva, který sjednotil různorodé linie a dal domu typický přímořský ráz.

Zbouráním krbu se prostor otevřel směrem ven

Čtyřčlenná rodina, která dům zakoupila, měla poměrně jasnou představu o trávení svého volného času. Dům na pobřeží si pořídili, aby mohli přebývat blíž k příbuzným a zároveň se věnovat oblíbeným outdoorovým aktivitám, ke kterým okolní příroda přímo vybízí.

Aktivní životní styl majitelů se odráží i ve stavebních úpravách domu. Centrální obývací prostor se propojil s venkovní terasou pomocí mohutných posuvných dveří. Ty umožňují bezbariérový pohyb mezi interiérem a exteriérem třeba na oblíbeném dopravním prostředku dětí- skateboardu.

V obývacím pokoji byl také zlikvidován krb, který se nacházel v samotném středu místnosti. Díky tomu vznikl větší prostor na společné aktivity s přirozeným denním světlem.

Interiér je v přímořském stylu

Venkovský dům na pobřeží Tichého oceánu má sloužit především k aktivnímu odpočinku. Tomu odpovídá dispozice i jeho vnitřní vybavení. To je vyrobeno z masivního dřeva, které není náročné na údržbu a odolá mořskému vánku, který s sebou přináší zrníčka soli a písku. Aby zařízení nepůsobilo fádně, dřevěné povrchy byly frézovány několika směry, což zajišťuje různé barvy dřeva.

Barevná paleta interiéru je jednoduchá a působí přirozeným dojmem. Masivní cedrové dřevo doplňuje světle mořená odolná podlaha z tvrdého dřeva, bíle natřené stěny a spousta květin. Dekorací nalezneme minimum a spíše než umělecká díla jsou zde k vidění rodinné fotografie zachycující momentky se společného života.

Foto: Dezeen.com.

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.