Když nový majitel přijde do svého nového bytu, koupena bývá častým místem, které jako první podléhá rekonstrukci. Moderní obklady, moderní vana, moderní svítidla. Jenže bude tento trend v kurzu i za několik let?

Výhodou retro zařízení je, že jednoduše nikdy nezestárne. Styl, který se neřídí tím, co je ve světě designu IN a uchovává si ducha starých časů, je jednoduše nesmrtelný.  Retro koupelny působí hravě, originálně a nikdo vám nemůže upřít, že máte jednoduše smysl pro styl a eleganci.

Secese si libuje v květinových ornamentech i geometrických tvarech

Pojem retro je velice široký. Může představovat versailleský styl Ludvíka XIV, ale i 80. a 90. léta našeho století, kdy měli všichni v koupelnách stejné dlaždičky, protože nic jiného jednoduše nebylo. Pojďme se však zaměřit na dobu mezi těmito historickými milníky, která byla jednoduchá i zdobná, elegantní i hravá, ale hlavně nestárnoucí.

Velice oblíbeným retro stylem je secese, která si potrpí na různé nápadité vzory, ornamenty i typické materiály. Přelom 19. a 20. století se nesl ve stylu noblesy, oblíbené byly přírodní motivy i různé geometrické tvary. Hlavní dominantou koupelny byly samostatně stojící prohnuté vany na zdobných nožičkách a stejně tak typické zdobné baterie.

Není však třeba pátrat v antikvariátech a po půdách, výrobci totiž nabízejí mnoho nových, kvalitních a funkčních replik, které jakoby originálům z oka vypadly. Některé obchody se dokonce přímo zaměřují na koupelnové retro vybavení a tak není problém vybrat vše ve stejné barvě a dekoru.

Secesní koupelna potřebuje hlavně prostor

Secese se hodně vzhlížela ve vzorovaných dlaždicích a kovových doplňcích v odstínu mědi, cínu i zlata. Do secesních koupelen patřilo i dřevo v podobě stylových komod a také velká zrcadla s kovovým rámem. Funkci doplňků v tomto případě plní porcelánové misky, smaltované konve, propracované věšáky, skleněné dózy na mýdla, voňavky i koupelnové soli.

Pokud o takovéto koupelně přemýšlíte, i díky samostatně postavené vaně potřebujete hlavně prostor. Mnoho věcí a stylových doplňků seženete na bleších trzích, dobovou vanu, umyvadlo i baterie u specializovaných prodejců, což platí i pro secesní dlaždičky. Staňte se hvězdou němého filmu a vraťte se se secesní retro koupelnou do časů gentlemanů v kloboucích a dam v krásných šatech.

Foto: Pranaycoffee.com, Cabexavuca.co.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!