Rizika před koupí bytu, která je vhodné nepodcenit

Realitní inzerce je plná zavádějících pojmů. Nevěřte všemu, co říkají makléři

Koupě bytu není pro většinu populace rutinní záležitostí, kterou se zabývá x-krát do roka. Většina z nás se s koupí bytu nebo jiné nemovitosti setká během života jednou, dvakrát, výjimečně třikrát. Koupě bytu ovšem skrývá spoustu potenciálních hrozeb a nástrah. Nejste-li v tomto zběhlí, snadno můžete narazit.

Nepříjemné avšak nikoliv ojedinělé problémy jsou například různé nedoplatky, které na vás mohou číhat s koupí nového bytu. V dnešním článku vám poradíme, co si musíte vždy před každou koupí nemovitosti ohlídat.

Katarstr nemovitostí hodně napoví

Ať už se jedná o jakoukoliv nemovitost v jakémkoliv stavu, vždy se podívejte do katastru nemovitostí zda není zatížena věcnými břemeny nebo zástavním právem. Pokud ano, vyjasněte si s prodejcem, o co se přesně jedná a pohlídejte si v kupní smlouvě, že převodem na nového vlastníka dojde k jejich výmazu. Solidní realitní makléři Vám výpis z katastru nemovitostí předají hned na první schůzce.

Realitní inzerce je plná zavádějících pojmů. Nevěřte všemu, co říkají makléři

Vypořádání předchozího majitele vůči SVJ

S prodejcem se rovněž nezapomeňte domluvit na vypořádání závazků předchozího majitele vůči společenství vlastníků jednotek (SVJ). Každý majitel bytu platí měsíční zálohy na vodu, otop a další služby dle daného předpisu, avšak k jejich vyúčtování dochází jednou za rok, proto si ve smlouvě ošetřete, že případné nedoplatky půjdou za předchozím vlastníkem, nikoliv za Vámi.

Dostupnost bytu okamžitě? Ideální stav

Další bod, který často není uváděn nebo je poměrně zavádějící, je dostupnost bytu. Některé byty jsou k dispozici ihned, některé třeba až za několik měsíců, než se původní majitelé přestěhují do nového. Berte v úvahu i toto. Může se totiž stát, že koupíte byt, ale dalšího půl roku tam budou bezplatně žít původní majitelé, čímž se můžete připravit o pěkný balík peněz, vzhledem k cenám nájmů.

Foto: Shutterstock.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!