Rodinnému domu na venkově vdechli nový život

Architekti vdechli rodinnému domu na portugalském venkově nový život

Dům, který rodina vlastní po celé generace, leží nedaleko portugalského pobřeží. Malebná stavba byla vystavena vlivům přírody i lidskému opotřebení a před dvěma lety se dostala do rukou zkušených architektů. Cílem rekonstrukce bylo přeměnit dům v prázdninové a víkendové sídlo dostatečně prostorné pro scházení se s přáteli i širší rodinou.

Začalo se od základu

Před proměnou byla stavba ve velmi špatném stavu, a to především kvůli vlivům počasí. Díky kamennému zdivu, které bylo použito pro stavbu 70 cm silných zdí, se většina původních vnitřních zdí zachovala. Povrch tvoří dřevo a hliněné kachličky a dům si tak zachovává tradiční atmosféru.

Při přestavbě byly použity pouze tradiční materiály, ze kterých byl vnitřek domu zhotoven i původně. Základní prvky a rozvržení domu bylo zachováno. Rekonstrukce neminula ani podkrovní prostor, kde vzniklo nové patro s ložnicí.

Dostatek prostoru pro hosty i zábavu

Cílem přestavby bylo zachovat a zdokonalit funkčnost a design celého sídla. Byl kladen velký důraz na udržitelnost a praktičnost. Provzdušňovací systém a ohřívač bazénu funguje na principu solární energie.

Velikost domu umožňuje budování jednotlivých pokojů a zajišťuje tak soukromí případným návštěvám. Nechybí ani společenská místnost, kde je zajímavě řešený zvýšený strop, herna, prádelna nebo pracovna. Zahradní část je vybavena vyhřívaným bazénem a terasou na grilování. U domu je prostorné nádvoří a možností pro budoucí úpravy je pořád mnoho.

Foto: António Chaves, Maria José Pinto Leite Architects.

Tereza Menzlova

Inspirativní bydlení a bytový design je mou vášní. Hltám moderní i tradiční architekturu. Ráda vás provedu krásami staveb, které mě zaujaly a které ve mně něco zanechaly.