Schnoucí orchidej můžete ještě zachránit. Oživí ji snadný trik s kurkumou

Orchideje patří k nejběžnějším domácím květinám. Jejich květy nádherně dekorují každý obytný prostor, navíc jsou velice nenáročné na údržbu. Co když se ovšem objeví signály, které vám napoví, že vaše rostlina neprosperuje a je nutné zasáhnout? Pokud se v příčinách sami nevyznáte, přinášíme vám stručný přehled. 

Odpočinek je běžný

Vaše orchidej nádherně kvetla a náhle okvětí opadlo a zůstal jen okoralý stonek? Dřív, než ji zanesete ke koši s tím, že je definitivní konec, zamyslete se, zda květina po vydané energii pouze neodpočívá. Je totiž běžné, že do dalšího kvetení, které nastane nejdřív za půl roku, květina rehabilituje a to, co ji vysiluje nechává samovolně uschnout. Vy ji pomůžete jedině tím, když uvadající stonky po uschnutí v jedné třetině odstraníte.

Žloutnutí listů a běžné nemoci

Jedná se o zcela rutinní problematiku orchidejí. Rostlina žloutne, neprosperuje, listy nevypadají hezky. Je proto načase zkontrolovat kořenový bal. Přelévání totiž orchidejím neprospívá, především pak stání ve stojaté vodě může způsobit hnilobu, která s sebou nese další nemoci. Vyjměte rostlinu opatrně z květináče, odstraňte všechny suché, žluté, hnědé, případně i houbovité části. Neobávejte se odstřižení celého kořene, pokud je to třeba. Zdravé kořínky jsou svěže zelené, maximálně malinko zešednou, není se proto možné splést.

Po kontrole můžete rostlinku ošetřit peroxidem vodíku, zabráníte tím šíření plísně. Zároveň je vhodné na čas zálivku omezit.

Foto: Shutterstock

Kurkuma léčí v kuchyni i v přírodě

Pokud už vaší orchideji nedáváte šanci, máme pro vás skvělý tip na ozdravnou koupel, která ji postaví na nohy. Připravte si nálev z kurkumy, která má antiseptické a antibakteriální účinky. Jednoduše rozpusťte jednu lžičku kurkumy v půl litru vody, nechte krátce povařit a důkladně vychladnout. Mezi tím si rostlinku připravte dle dříve popsaného návodu, tedy ji opatrně vyjměte z květináče, zbavte nemocných kořenů, zvadlých stonků a celý val následně ponoříme do lázně. Takto necháme namočené 30 minut, poté orchidej vyjmeme a zasadíme do květináče s vhodným substrátem. 

Teď už stačí vaší orchideji najít vhodné místo na parapetu a vyčkat, až obrazí novými a zdravými listy. Za správnou péči se tato oblíbená květina dokáže nádherně odvděčit.

Foto: Shutterstock,zdroj: Balconygardenweb, Pottedpixie, Fantasticgardeners