Rakytník se snadno pěstuje, ale sklizeň je náročná. Má však mnoho zdravotních benefitů a skvěle chutná

Rakytník je rostlina, která má velice pozitivní účinky na naše zdraví. Bohužel ho pěstuje čím dál méně lidí, a to kvůli samotné sklizni, která není vůbec jednoduchá. I když samotné pěstování je poměrně snadné, při sklizni se člověk opravdu velmi zapotí.

Plody rakytníku jsou velice drobné, mají miniaturní stopky a trny, tudíž sběr z poměrně osypaných větviček není lehký. Mnozí lidé to dělají tak, že větvičky ustřihnou, jenže to velmi oslabuje keř a příští sklizeň je poměrně slabá. Jiní čekají až na první mrazíky, kdy se plody snadno setřepou. Ať už sklízíte rakytník jakkoli, možná přemýšlíte nad tím, jak plody této rostliny zpracovat. A s tím vám poradíme.

Když bude trpělivosti dostatek a natrháte si dostatečné množství rakytníku, můžete z něj vytvořit mnoho lahodných dobrot, které budou posilovat naše zdraví. Co se z rakytníku dělá nejčastěji?

Rakytníkový sirup milují zejména děti

Pokud smícháte zhruba kilogram vylisované šťávy z rakytníku s půl kilem cukru, můžete vykouzlit fantastický rakytníkový sirup, který si zamilují zejména děti. K tomu přidejte čajovou lžičku kyseliny citronové a chuť je dokonalá. Nezapomeňte, že až naplníte dobře umyté láhve sirupem, musí být sirup dán na chladné a temné místo. Ideální je tedy sklep, do něhož si pro sladkou dobrotu budete rádi chodit.

Rakytníkový med do každého čaje

Samotný včelí med není tak dobrý, jako rakytníkový med. Jedná se o směs včelího medu a sušených rozemletých plodů rakytníku. Jedná se o skvělé zdravé sladidlo, které se hodí do jakéhokoli čaje. Vyzkoušejte to například s ovocným čajem, kterému dodá zcela jinou chuť.

Elixír života zvaný rakytníkový likér

Likér milujeme zejména vaječný, ale slyšeli jste už o rakytníkovém likéru? Jedná se o fantastický elixír života, který je složen ze sušeného rozemletého rakytníku, jenž se smíchá s vodkou nebo koňakem. Likér je třeba scedit, poté se lije do menších láhví, které se opět uchovávají na temném místě.

Jak rakytník prospívá zdraví?

Možná se ptáte, na co je rakytník dobrý. Možná jste doposud o účincích rakytníku neslyšeli. Rakytník například posiluje imunitní systém, jelikož se v něm skrývá hromada vitaminů (především vitamin C). Kromě toho prospívá naší pokožce, dokáže ji regenerovat. Rakytník také zlepšuje naše zažívání a předchází trávicím problémům.

Foto: Shutterstock.com.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.