Pořídili jste si fotovoltaiku, ale sousedova nová přístavba najednou omezuje sluneční svit na vaší střeše? Možná vás napadá, zda se proti tomu dá něco dělat. Není to bez šance, české právo sice zatím není na fotovoltaiku zcela připravené, ale určité obranné mechanismy existují.
Máte svá práva
V dnešní době, kdy cena energií roste a udržitelnost se stává prioritou, investice do solárních panelů dává čím dál větší smysl. Bohužel se ale stává, že jejich funkčnost naruší okolní změny. Například nová přístavba, kterou staví soused bez ohledu na to, že tím omezí přístup slunečního světla na vaši střechu. Taková situace může zásadně ovlivnit návratnost investice. Přesto existují způsoby, jak se bránit, ať už prostřednictvím občanského zákoníku, stavebního zákona nebo účasti v územním a stavebním řízení. Klíčové je znát svá práva a nenechat situaci zajít příliš daleko.
České právo vs nedostatek slunečního svitu
Zastínění solárních panelů bohužel není v Česku výslovně řešeno zákonem. Právní předpisy totiž stále vycházejí z doby, kdy fotovoltaika nebyla běžnou součástí rodinných domů. Neznamená to však, že by majitelé solární elektrárny byli zcela bez ochrany. Občanský zákoník č. 89/2012 Sb. uvádí, že vlastník nemovitosti nesmí nad míru přiměřenou poměrům rušit souseda a to včetně nadměrného stínění. Zde je ale důležité posoudit, co je ještě přiměřené a co už ne.
Další možností je obrana v rámci územního a stavebního řízení. Pokud soused plánuje stavbu, která by mohla ovlivnit vaše solární panely, máte jako vlastník přilehlé nemovitosti právo být účastníkem řízení. Můžete podávat námitky a požadovat přehodnocení projektu. Pokud se vám podaří prokázat, že stavba omezí využití vašich solárních panelů a tím vám způsobí škodu, může úřad projekt zamítnout nebo požadovat jeho úpravu.

Co když už je hotovo
V některých případech soused začne stavět bez toho, aby vás informoval, nebo už stavba dokonce stojí. I v takové situaci můžete stále jednat. První krok, který byste měli podniknout, je obrátit se na příslušný stavební úřad a ověřit, zda byla stavba řádně povolena. Jestli ne, může jít o černou stavbu a úřad má možnost zahájit řízení o jejím odstranění. Existuje již povolení ke stavbě? V tom případě požádejte o přezkoumání. Upozorněte na skutečnost, že vydané stavební povolení neobsahuje všechny klíčové informace, nebo naopak, že se v něm vyskytují chybné informace.
Pokud stavební úřad neshledá pochybení, nezbývá než se obrátit na soud. V takovém případě musíte prokázat, že vám stavba způsobuje konkrétní újmu, např. ztrátu výkonu solárního systému, snížení výnosu nebo znehodnocení nemovitosti. Soud může nařídit odstranění části stavby, nápravu, nebo přiznat finanční kompenzaci. Vždy ale uděláte nejlépe, když situaci začnete řešit ještě ve fázi plánování stavby.
Foto: Shutterstock, zdroj: estav, homeincube