Hrabat listí na podzim je zbytečné. Jedná se o dokonalé hnojivo pro trávník

Foto: Unsplash.com

Hrabání listí není oblíbená aktivita. Mnozí lidé se však domnívají, že se jedná o činnost, kterou je třeba na podzim udělat. Jenže co pak s nahrabaným listím? Jestliže máte na zahradě také listnatý strom nebo keř, jistě si stejnou otázku také pokládáte každý rok. Na otázku přinášíme překvapivou odpověď, a sice: “Není třeba hrabat listí, je to dokonalé hnojivo třeba pro trávník.”

I když existují speciální hnojiva pro trávník, přirozeným hnojivem je jednoznačně listí, které většina lidí shrabává a pálí. Tento postup je však chybný a je lepší, když necháme listí spadané.

Zajistíte ochranu před venkovními vlivy

Listí by se dalo pojmout za synonymum ochrany před venkovními vlivy. Pokud se na půdu nahromadí dostatek spadaného listí, bude mít půda dostatečně velkou ochranu před nadcházejícím mrazem, vlhkem či ostrým sluníčkem, které je v zimě daleko nebezpečnější než v létě. Listí dokáže ochránit i choulostivé trvalky, které v zimě trpí, ideální je jím zahrnout rododendrony, jež přikrývku z listí jednoznačně ocení. Spadané listí je také možné nahrnout k jehličnanům či k živým plotům. Pokud přidáte trochu kompostu, rostliny budou vděčné.

Jak jsme zmínili, listí je také dokonalé trávníkové hnojivo. I když existují speciální hnojiva na trávník (dokonce existují i takzvané hnojivé tyčinky, které do trávy pouští přesně tolik hnojiva, kolik trávník vyžaduje), listí je pro trávník vhodnější. Majitelé zahrad jistě ocení, že se jedná o hnojivo zdarma. V ideálním případě by se mělo listí sekačkou rozmělnit, aby se listí rychle rozložilo a trávník provzdušnilo.

Listí patří i na kompost

Tedy ne všechno. Jestliže jste listí už shrabali nebo máte listí víc než dost, je možné listí zkompostovat, ale jak jsme zmínili – ne všechno listí patří na kompost. Nevhodné je listí z ořechů a dubů (obsahuje mnoho tříslovin, které se pomalu rozkládá), na kompost se hodí spíše listí z ovocných stromů, z lísky nebo případně z okrasných keřů.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!