Stavební spoření? Hit každého rodinného rozpočtu

[su_row][su_column size=”2/3″ center=”no” class=””]

Stavební spoření je stále oblíbené i výhodné! I v dnešní době nejvíce využívaným finančním produktem, který vám dokáže velmi příjemně zhodnotit vaše finance. A navíc dosáhnout na vlastní bydlení či si své stávající zmodernizovat.

Velké oblibě se stále těší uzavírání stavebního spoření pro děti, což je chytrým způsobem, jak šetřit svým potomkům na jejich vlastní vylétnutí z hnízda a poskytnout jim tak v jejich životním rozletu pořádnou finanční vzpruhu. A stát vás ve vašem šetření velmi výrazně povzbudí. A především odmění!

[/su_column]
[su_column size=”1/3″ center=”no” class=””]

[su_label]Obsah:[/su_label]

[/su_column][/su_row]

Štědrá podpora od státu stavebnímu spoření sluší

A vás jistě potěší. Za každý započatý rok spoření máte totiž nárok na státní podporu. Výše státního příspěvku na stavební spoření činí deset procent ročně a vypočítává se z vámi vložené roční částky. Horní hranice vaší úložky je dvacet tisíc korun. Samozřejmě můžete měsíčně vkládat i mnohem více, od státu však větší podporu jak dva tisíce korun ročně nedostanete. Navíc jsou vaše peníze v bezpečí – vaše finance chrání garanční systém pojištění vkladů.

Kdo může uzavřít smlouvu o stavební spoření?

Stavební spoření může uzavřít fyzická i právnická osoba – ta však bohužel nemá nárok na státní podporu. Podmínky uzavření smlouvy o stavební spoření jsou:

  • občanství ČR
  • občanství v zemi Evropské unie, vázané s povolením k pobytu v ČR a přidělením rodného čísla v ČR
  • trvalý pobyt na území ČR a přidělení rodného čísla

Po splnění těchto podmínek může spořit kojenec stejně jako senior – stavební spoření není omezeno žádným věkem. Samozřejmostí zůstává, že za nezletilé vše vyřizuje zákonný zástupce.

Proč je stavební spoření tak výhodné

Kdo vám, jen tak pro nic za nic, dá v dnešní době příspěvek k vašim ročním úložkám? A to ve výši finančního obnosu deseti procent plus další úrok z uložených peněz? Stavební spoření je skutečně velmi efektivním zhodnocením vašich těžce vydělaných peněz. Každý rok můžete od státu získat podporu až do výše dva tisíce korun. Tuto maximální částku získáte již při měsíčním spoření ve výši 1667 Kč. Každým rokem pak získáte úrok od stavební spořitelny, který se dle konkrétní spořitelny pohybuje ve výši cca 3 procenta ročně.

Stavební spoření v kostce

Pokud se rozhodnete uzavřít stavební spoření, musíte nejprve vyhledat a vybrat pro vás ideální stavební spořitelnu a s ní sepsat smlouvu o spoření. Ve smlouvě si stanovíte cílovou částku, z které musíte zaplatit poplatek za uzavření stavebního spoření. Obvykle se jedná o jedno procento z cílové částky. Sami si pak určíte zda budete posílat spořitelně spořící částku měsíčně, pololetně, jednou za rok či budete vkládat zcela nepravidelně různé částky.

Netěšte se však na to, že můžete kdykoli, a zcela bez sankcí, naspořené peníze vybrat a spoření ukončit. Vázací doba je u všech stavebních spořitelen stanovena ve výši šesti let. Po uplynutí této doby můžete naspořenou částku kdykoli vybrat a využít ji k jakémukoli účelu.

Pokud se ocitnete v tíživé situaci a budete muset spoření ukončit dříve a uspořené peníze vybrat, bohužel přijdete o státní podporu i připsané úroky z vkladů. Spořitelnu však po uplynutí spořící doby, v délce minimálně dvou let, můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření, kdy musíte mít naspořeno alespoň čtyřicet procent z cílové částky. Pokud je dosud naspořeny nemáte, můžete využít žádosti o překlenovací úvěr.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!