Stříhání kanadských borůvek je klíčové. Poučte se od zahradníka

Pěstujete na zahradě oblíbené kanadské borůvky nebo chcete začít? V tom případě rozhodně čtěte dále! Dozvíte se nejen, jak správně provést řez keře, abyste měli šťavnaté a velké plody, ale také cenné rady pro pěstování této nádherné rostliny.

Jak správně pěstovat kanadskou borůvku

Nebojte se, pěstování kanadské borůvky není nijak zvlášť náročné. Největší pozornost věnujte substrátu. Jelikož je borůvka kanadská acidofilní rostlinou, potřebuje v půdě udržovat dostatečně kyselé pH. Pomohou vám s tím například hnojiva přímo určená pro pěstování borůvek.

Pro borůvku je důležité udržovat dostatečně kyselé prostředí, aby mohla z půdy přijímat dostatek vyživujících látek. Ideální hodnotou pH je 3,5 až 5. Chcete-li úspěšně pěstovat kanadskou borůvku, rozhodně na jejím hnojení výrazně nešetřete. Zcela se vyhněte hnojivům s obsahem vápníku a chloru. Naopak příměsi železa se bát nemusíte. Bez vhodného substrátu by vám rostlina rychle uhynula.

Kam kanadskou borůvku (ne)sázet

Keře borůvky kanadské uvítají dostatečnou vlhkost. Zároveň však potřebují sluneční paprsky, aby byly jejich plody chutné a sladké. Zvolte tedy slunné stanoviště, na které ale nebude slunce pražit úplně celý den. Pokud chcete pěstovat pouze pár keříků, můžete využít i pěstební nádoby, které jednoduše přesunete mezi sluncem a stínem podle potřeby.

Foto: Shutterstock

Řez kanadské borůvky pro chutné a velké plody

Ideálním obdobím pro řez kanadské borůvky je přelom března a dubna. Některé další druhy borůvek je možné prořezávat již po sklizni, u té kanadské však vždy vyčkejte až na počátek jara. Nejdříve odstraňte staré a poškozené výhony, které přes zimu pomrzly.

Poté se zbavte starších mohutných větví a nechte vyrašit nové. Můžete odstranit většinu větviček ze středu keře, nechte naopak ty, které rostou do stran a nesnažte se borůvku stříhat do určitého tvaru. Ideální počet výhonů pro jeden keř je zhruba sedm, každý rok pak odstraňte dvě až tři nejstarší větve. Tím si pro nadcházející sezónu zajistíte velké a sladké plody.

Foto: Shutterstock, zdroj: growveg, artsnursery