Teče vám do domu? Na co nezapomenout při rekonstrukci střechy

Teče vám do domu? Na co nezapomenout při rekonstrukci střechy

Na střechu jakožto nedílnou součást našich obydlí klademe velké nároky. Krom toho, že střecha domů bývá často napadána nejrůznějšími škůdci, musí také rozmarům počasí. Nepřízeň počasí je velice často důvodem toho, proč je po letech nutná její rekonstrukce. Rekonstrukce střechy není jen o výměně staré střešní krytiny za jinou, novou. Je třeba si poradit s celou řadou kroků, aby se nákladná rekonstrukce nemusela v blízké době opakovat. Otázkou ale je – na co tedy nezapomenout?

K rekonstrukci střechy se opravdu nepřistupuje dnes a denně. Vše se odvíjí od počasí a od kvality střešní krytiny, případně od kvality rekonstrukce, kterou provedete.

Výběr střešní krytiny je základ úspěšné rekonstrukce

Aby byla rekonstrukce úspěšná a aby se nemusela v blízké době opakovat, je nutné zvolit správnou střešní krytinu. S výběrem nespěchejte a nevolte ji bezhlavě. Střešní krytina musí zpravidla splňovat veškeré vaše požadavky.

Nejčastěji se lidé rozmýšlí mezi betonovými a pálenými taškami. Zatímco betonové tašky jsou extrémně pevné, navíc jejich pevnost se s přibývajícími lety násobí, v případě keramických tašek se dočkáte hezké, přirozeně krásné střechy. Samozřejmě i pálené tašky jsou kvalitní, uspokojí i velice náročného klienta.

Výhody betonových tašek

  • extrémní pevnost
  • dlouhá životnost
  • nízký počet tašek na metr čtverečný
  • skvělá ochrana před nepřízní počasí i vnějším hlukem
  • rozmanitá nabídka barev i reliéfů

Výhody pálených tašek

  • vysoká kvalita
  • uspokojí náročné požadavky
  • přirozený vzhled budící dojem přírodního tepla
  • vyráběné z přírodních materiálů
  • zapadnou do okolí

Nezapomeňte na odborný posudek

Mnozí lidé se vrhají hned po výběru střešní krytiny do odstranění staré střechy. Jenže odborníci doporučují nechat si zpracovat odborný posudek. Střechu by měl před provedením rekonstrukce zkontrolovat a prohlédnout odborník, který zjistí, v čem je největší problém a proč došlo k závadám, jež vás přivedly až k rekonstrukci. Na základě toho dojde k vypracování návrhu rekonstrukce střechy, což vám usnadní mnoho potenciálních problémů do budoucna.

Teče vám do domu? Na co nezapomenout při rekonstrukci střechy

Než dojde k pokládání nové střešní krytiny

Než začnete pokládat novou střešní krytinu, je nutné odstranit tu starou. Po odstranění staré střešní krytiny často dochází k opravě nosné konstrukce střechy, která má po letech jistě nějaké závady. Krovy střechy by měly projít impregnací, stejně tak je dobré pročistit komín, který se většinou nechává rovnou opravit, protože i on po letech používání jistě nebude ve špičkové kondici.

Většinou také dochází k zateplení střechy, než dojde k pokládce nové střešní krytiny. Pokud se pro zateplení rozhodnete, dojde k výrazné úspoře peněz, které byste jinak utratili za energie. Jestliže je střecha dostatečně izolovaná, nedojde v létě k přehřívání domu, stejně tak v zimě nedojde ke zbytečným únikům tepla.

Teče vám do domu? Na co nezapomenout při rekonstrukci střechy

Časté důvody rekonstrukce střechy

K rekonstrukci střechy dochází z mnoha důvodů. Většinou k ní lidé přistupují ve chvíli, kdy se zjistí, že došlo ke změně její funkčnosti a také ke změně jejího vzhledu. To se dalo očekávat. Střecha čelí dnes a denně obrovskému náporu, počasí si s ní neustále hraje a zkouší jí. S plynoucím časem zkrátka chřadne, proto je nutné po letech provést její rekonstrukci.

Pokud najednou není střecha schopná plnit svou funkci, je nutné rekonstrukci provést. Stejně tak je třeba provést rekonstrukci ve chvíli, kdy střešní krytina nevypadá tak dobře, jako dřív. I když jste pořídili skutečně kvalitní střešní krytinu, v průběhu let se na ní podepisuje nejen slunce a jeho UV záření, ale také sníh, mráz i déšť.

Foto: Shutterstock.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.